"Zainteresirani smo za razvoj zajedničku viziju energetske sigurnosti u konstruktivnom dijalogu, ali se ne možemo složiti s projektima koji bi imali štetan utjecaj u Sloveniji", rekao je Rupel na izvanrednoj sjednici parlamenta, dodajući da je Slovenija spremna na dijalog "o eventualno mogućim i za Sloveniju prihvatljivim lokacijama za bilo kakve energetske objekte u sjevernom Jadranu". Izvanredno zasjedanje parlamenta je sazvano na zahtjev oporbe koja smatra da je slovenska vlada prekasno i mlako reagirala na planove da se u blizini Trsta sagrade terminali za tekući plin.
Isto je, braneći vladu premijera Janeza Janše, rekao i ministar za okoliš i prostor Janez Podobnik, rekavši da je Slovenija u vezi s terminalima i planovima oko njih djelovala "sustavno i dosljedno", na osnovi stručnih analiza te bez dramatičnih naglasaka.
Oporbene stranke zahtijevaju da Slovenija oko planirane gradnje terminala za tekući plin zaoštri stajalište i da - u slučaju da se ne postigne dogovor s Italijom o uključivanju Slovenije u prosudbu eventualnih ekoloških utjecaja preko granice - stvar bude iznesena pred Europsku komisiju.
Stranke vladajuće koalicije premijera Janeza Janše u svojim su dosadašnjim ocjenama dale do znanja da će glasovati protiv radikalnih zaključaka parlamenta, ali da će diplomatskim putem i na druge načine nastojati zaštititi slovenske interese.
(HIna) xfl ybr