"Kako se radi o kroničnoj bolesti koja će ih pratiti cijeli život, potrebno je djeci i mladima pružiti psihološku potporu i temeljito ih podučiti o bolesti, tjelesnoj aktivnosti, samokontroli i prehrani, o svemu što će ih osposobiti za normalan i samostalan život", kazala je organizatorica kampova u Hrvatskom savezu dijabetičkih udruga Olga Moretti.
Otkako je Hrvatski zavod za zdravstvo osiguranje 1991. godine prestao pokrivati troškove medicinske rehabilitacije u dječjim ljetnim kampovima, udruge novac prikupljaju iz donacija i javljanja na razne natječaje.
Jedan od donatora je i Medical Intertrad - Ured za promidžbu Roche Diagnostica, koji je danas uručio iznos od 15.000 kuna, prikupljen odvajanjem 1 kune od svake prodane kutije test trake za mjerenje šećera tijekom protekla dva mjeseca.
Donacija je uručena Hrvatskom savezu dijabetičkih udruga i društvu "Veliki za male sa šećernom bolešću", koji organiziraju boravak djece u kampovima.
U Hrvatskoj je oko 800 djece do 14 godina oboljelo od dijabetesa, a svake se godine zabilježi prosječno 50 novooboljelih.
Djeca dijabetičari iz cijele Hrvatske u dobi od osam do 16 godina zadnje dvije godine provode deset dana u hotelu na Malom Lošinju gdje, uz pratnju liječnika, medicinskih sestara i kineziologa, uče kako se bez pomoći roditelja nositi s bolešću.
Osim troškova prijevoza, smještaja i medicinske skrbi, treba posebno educirati i osoblje koje brine o prehrani u hotelu, pa troškovi po pojedinom djetetu iznose najmanje 4500 kuna, napominje Moretti.
Ove godine Hrvatski savez dijabetičkih udruga vodi u kamp 22 djece, društvo roditelja "Veliki za male sa šećernom bolešću" također vodi dio djece, a namjera im je da svako oboljelo dijete do svoje 18 godine u kampu boravi barem tri puta.