Postupno slabljenje inozemnih ulaganja u tu regiju i konzekventno usporavanje rasta očekuje se kao posljedica previranja na tržištima u nastajanju, visokih cijena energenata, te sve veće prijetnje koju predstavljaju konkurentna nova jeftina gospodarstva kao što je Kina.
"Inozemna ulaganja jenjavaju", kazao je glavni ekonomist EBRD-a Erik Berglof na tiskovnoj konferenciji prilikom objave najnovijih gospodarskih prognoza te banke, dodavši kako tome trendu pridonosi recentno usporavanje na tržištima u nastajanju.
No, dok EBRD predviđa pad gospodarskog rasta u ovoj godini u 27 zemalja u koje ulaže, ipak očekuje da ta regija zabilježi još jednu godinu snažnog rasta.
Dosadašnje su stope rasta u istočnoeuropskim i zemljama Zajednice nezavisnih država (CIS) prema povijesnim standardima vrlo visoke, kazao je Berglof, istakavši, međutim, kako nije vjerojatno da će one "biti tako visoke i u budućnosti". Umjesto toga, kako je rekao, tu regiju čeka održivija razina rasta.
Iz EBRD-a je priopćeno kako se, unatoč snažnoj gospodarskoj izvedbi te regije, očekuje nastavak visokih stopa nezaposlenosti. Nakon 5,6-postotnog rasta u prošloj godini, EBRD u 2006. očekuje usporavanje gospodarskog rasta na 5,3 posto, pri čemu umjereni rast u srednjoj i istočnoj Europi dijelom nadoknađuje usporavanje rasta u Rusiji i susjednim državama.
No, ti podaci još uvijek ukazuju na znatno bržu stopu rasta nego u 12-članoj eurozoni. Rast u zemljama bivšeg sovjetskog bloka u 2004. dosegao je 6,7 posto - najbržu stopu od pada komunističkih režima krajem 1980-tih i početkom 1990-tih.
Godišnjem zasjedanju EBRD-a u Londonu, koje ujedno obilježava i 15. godišnjicu od osnutka te banke, prisustvuje oko 2.000 sudionika, uključujući ministre financija i guvernere središnjih banaka iz njezinih više od 60 zemalja članica. Očekuje se da će ovo zasjedanje biti obilježeno i službenom značajnom promjenom strategije EBRD-a, te odlukom o povećanju ulaganja u obnovljivu i učinkovitiju energiju.