Za prvoga predsjednika izabran je tehnolog u pršutani "Posedarje" Dražen Horvat.
Na skupštini je istaknuto kako je glavni cilj udruge zaštita imena "dalmatinski pršut" kao branda i prezentacija pravoga dalmatinskoga pršuta kao prepoznatljivog proizvoda, budući da se pod tim imenom na tržištu, kako je rečeno, podvaljuje svašta, najviše iz uvoza iz Italije ili Španjolske, jer uopće nije točno određeno što je to dalmatinski pršut.
Udruga je, kako je istaknuto, samostalna, nestranačka, interesna organizacija dobrovoljno udruženih proizvođača, odnosno uzgajivača svinja i klaonica povezanih proizvodnjom pršuta.
Udruženi proizvođači nastojat će zajedničkim nastupom na tržištu i prema dobavljačima postići što povoljnije cijene kod proizvođača svinjskoga buta, osnovnog repromaterijala za pršut. Zalagat će se i za poboljšavanje kvalitete pršuta.
Proizvodnju pršuta, rečeno je, treba objediniti s proizvodnjom suhe plećke, pancete, pečenice i vrata, kao također izvornih dalmatinskih proizvoda.
Država bi, mišljenje je proizvođača, trebala poticati proizvodnju izvornoga pršuta i odrediti jedinstvenu cijenu kvalitetnoga proizvoda. Procjena je da se trenutačno u registriranim objektima u Dalmaciji na godinu proizvede oko 200 tisuća pršuta. Neki proizvođači smatraju da se u Hrvatskoj ne može proizvesti dovoljna količina svinjskih butova te da je meso iz uvoza kvalitetnije, no čula su se i suprotna mišljenja i primjeri.
Splitsko-dalmatinska dožupanica Anđelka Vuko, koja je bila nazočna skupštini, rekla je da je Županija prošle godine preko Fonda za poljoprivredu plasirala više od 7 milijuna kuna za obnovu staja, kupnju stoke, strojeva, sadnju kultura i drugo, te da "jedva čekaju da im se proizvođači jave s novim zahtjevima".
Poručila je i kako će Županija lobirati u Ministarstvu poljoprivrede za veće poticaje.