FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Mađari u nedjelju prvi put na izbore kao članica EU

Autor: ;rtom;
ZAGREB, 7. travnja 2006. (Hina) - Mađari u nedjelju, prvi put nakonulaska u Europsku uniju, biraju 386 zastupnika jednodomnogparlamenta nakon predizborne kampanje obilježene dvobojem dvojicemladih, karizmatskih čelnika, premijera Ferenca Gyurcsanyja i njegovaprethodnika Viktora Orbana.
ZAGREB, 7. travnja 2006. (Hina) - Mađari u nedjelju, prvi put nakon ulaska u Europsku uniju, biraju 386 zastupnika jednodomnog parlamenta nakon predizborne kampanje obilježene dvobojem dvojice mladih, karizmatskih čelnika, premijera Ferenca Gyurcsanyja i njegova prethodnika Viktora Orbana.

Izgledi su izjednačeni 44-godišnjem čelniku socijalista (MSZP) Gyurcsanyiju i 42-godišnjem Orbanu, predsjedniku Fidesza (desni centar) iako uz blagu prednost socijalista, pokazuju ankete.

Partner socijalista, mala liberalna stranka SZDSZ, trebala bi prijeći izborni prag od 5 posto za ulazak u parlament, no bivšem partneru Fidesza, maloj stranci MDF (konzervativni Mađarski demokratski forum), ankete prognoziraju tek 3 posto osvojenih glasova.

Od pada Berlinskog zida nijednoj mađarskoj stranci nije uspjelo dvaput zaredom osvojiti vlast ali tradiciju bi mogao prekinuti dinamični Gyurcsany, koji je 80-tih godina bio predsjednik mladih komunista a u prvim tranzicijskim godinama postao poduzetnik i danas je multimilijuner. Upravo zbog te činjenice nerijetko biva kritiziran jer se obogatio u doba divljeg kapitalizma i netransparentne privatizacije.

U politiku se vratio 2002., kada su socijalisti pobijedili na izborima i postao savjetnikom, zatim ministrom sporta a 2004. je preuzeo vladu kada je nepovjerenje izgubio tadašnji premijer Peter Medgyessy.

Gyurcsany je kampanju vodio programom od "sto koraka", kombinacijom mjera u cilju jačanja mađarskoga gospodarstva, a gospodarske teme bile su leitmotiv i Orbanu čiji su izborni poraz 2002., neki analitičari pripisali njegovoj prenaglašenoj nacionalističkoj retorici.

Orban je zaigrao na kartu "lošeg života" građana ali je pogodio i nacionalnu žicu odabravši za izbornu platformu zaštitu mađarskog građanina od gramzivih stranih tvrtki. To je bio dobar potez jer prema anketama 54 posto Mađara protivi se nastavku privatizacija, a oko 30 posto ispitanika priželjkuje čak novu nacionalizaciju privatiziranih društava i imovine, zbog sumnji u korektnost njihove provedbe.

Radno stanovništvo strahuje od gubitka posla i od prodaje tvrtki strancima, slično kao i drugdje u Europskoj uniji koja je nedavno naišla na protekcionističke manevre Francuske i Španjolske te na slične najave Poljske.

Dođe li na vlast, Orban kao oštar protivnik globalizacije obećaje blokirati svaku privatizaciju javnog zdravstva, smanjiti socijalna davanja za zaposlenike, stvoriti 500.000 radnih mjesta i čak ukinuti nezaposlenost, te ostvariti rast od 7 posto.

Taj profesionalni nogometaš, koji je početkom 90-ih bio antiklerikalac, danas je snažno vezan uz crkvu a pojedini svećenici instruiraju i pastvu za koga glasati, piše agencija France presse te podsjeća da je na referendumu 2004., neuspjelom zbog nedovoljnog odziva birača, Orban podržao dodjelu državljanstva za mađarske manjine u inozemstvu (procjenjuje se da ih je oko 5 milijuna, od čega gotovo dva u SAD-u).

Međutim, predsjednik Fidesza ne može se pohvaliti ugledom u inozemstvu kakav uživa Gyurcsany kojemu je britanski kolega Tony Blair čestitao na "čvrstini" kojom je zastupao nove zemlje središnje Europe na pregovorima o EU-proračunu za 2007-2013.

Bez obzira tko pobijedi na izborima morat će reformirati posustalo gospodarstvo Mađarske koje se smatrao uzorom tranzicije nakon pada željezne zavjese 1989., a danas ostvaruje rast dobar rast od 4 posto ali ima javni dug od 6,1 posto. Zbog visokog duga zemlja je dobila i niz negativnih ocjena kreditnog rejtinga i morala odgoditi planove o ulasku u zonu eura do 2010., a prema nekima i do 2013.

I socijalisti i Fidesz priznaju potrebu uvođenja restriktivnih mjera, o čemu doduše govore prilično deklarativno, ali zato ne štede u obećanjima biračima, a neka od njih upravo su ekstravagantna. Fidesz obećaje za trećinu rasteretiti izdvajanja poslodavca za socijalu (s 29 na 19 posto), a socijalisti upozoravaju da bi to uništilo zemlju.

Socijalisti su proveli nekoliko skromnih smanjenja poreza i uveli 13. mirovinu, pa sada Fidesz predlaže 14. mjesec, što socijalisti odbacuju ali obećaju rođendanski "bonus" za starije od 90, 95, 100 godina.

(Hina) xrt ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙