Martić, nekadašnji ministar unutarnjih poslova i predsjednik samoproglašene RSK, optužen je za ratne zločine na okupiranim teritorijima Hrvatske 1991-95. i zločine protiv nesrba u BiH.
Krupić je opisao razdvajanje policije u Bosanskom Novom, odlazak Bošnjaka i Hrvata, formiranje srpskog MUP-a BiH, preuzimanje vlasti u općini i progon desetaka tisuća nesrba u proljeće 1992.
U etničkom čišćenju sudjelovali su i Martićevi specijalci tzv. Crvene beretke, koje su se, po riječima svjedoka u Bosanskom Novom pojavili potkraj 1991. i početkom 1992. izazivajući incidente, kao što su bombaški napadi i likvidacije, uključujući i ubojstvo načelnika policije Srbina koji se usprotivio ekstremistima.
Krupić je kazao kako su Martić i Milan Babić u to vrijeme često posjećivali Bosanski Novi, te da je bila očita politička i materijalna povezanost srpskih vodstava iz RH i BiH a granica gotovo da nije postojala.
Kao primjer je naveo slučaj pada Hrvatske Kostajnice, koju su minobacačima i topovima napadali JNA i Srbi s bosanske strane, a kada su se hrvatski policajci pokušali skloniti preko Une u Bosanskoj Kostajnici su ih dočekali "Martićevci", razoružali, opljačkali i odveli u logor Manjača.
Svjedok je rekao kako je on s obitelji napustio Bosanski Novi 8. svibnja 1992. Kazao je da je 15. svibnja počeo masovni progon nesrpskog stanovništva na području općine, pri čemu je u napadu JNA, srpskih dobrovoljaca i 'Martićevaca' na bošnjačka i hrvatska sela ubijeno oko 50 civila.
"Muški stanovnici su uhićeni u kućama i stanovima i dovedeni na nogometni stadion Blagaj, gdje su držani par dana. Poslije se pod okriljem UNPROFOR-a prišlo masovnom iseljavanju, u kojem je samo u jednom danu iseljeno 10 do 12 tisuća ljudi", kazao je.
Na pitanje predsjedavajućeg suca Bakone Justicea Molotoa (JAR) o tome gdje su danas ti stanovnici, svjedok je rekao da je prije rata u Novom živjelo 14 do 17 tisuća Bošnjaka a danas ih je je manje od 5.000.
Suca iz Južne Afrike zanimalo je i "što su to Bošnjaci, tko su bili Jugoslaveni i što su to kokarde?".
Krupić mu je rekao kako su Bošnjaci "bivši Muslimani" i da bi on sebe "radije zvao Bosancem islamske vjeroispovijesti ali je na državnoj razini donesena odluka da se ime naroda veže uz ime države".
Za Jugoslavene je rekao da su većinom "osobe u mješanim brakovima" a kokarde je opisao kao metalne oznake na kapama koje su "podsjećale na četništvo". Dodao je kako ih nisu svi nosili i da je "nekim Srbima bilo krivo ako im se kaže četnik, dok je drugima bilo drago".
Suđenje Martiću nastavlja se u ponedjeljak.