Takav je prijedlog izazvao nezadovoljstvo gradonačelnika, a predsjednik Saveza gradova i općina Vojko Obersnel ovih je dana tumačio da je Vlada odlučila razvlastiti gradonačelnike i župane i pretvoriti ih u fikuse.
Palarić, međutim, naglašava da je riječ tek o nacrtu novog zakona o lokalnoj samoupravi, te da to nije stav Vlade, niti konačno rješenje.
"Nemaju oni šta napadati Vladu, jer ovo nije Vladin prijedlog, nego nacrt našeg Ureda, koji smo pripremili i dali u javnu raspravu", rekao je Palarić novinarima u Saboru.
Pojasnio je da je ponuđenim rješenjem Ured nastojao izbjeći mogućnost da gradonačelnici rasprodaju gradsku imovinu.
Palarić naglašava da se neposrednim izborom čelnika lokalne i regionalne samouprave totalno reformira izborni sustav, a ovaj zakon je, kaže, prilagodba toj reformi.
Neposredno izabrani gradonačelnik bi, po njemu, s vijećem trebao imati odnos kakav sa Saborom ima neposredno izabrani Predsjednik Republike.
"Vlada raspolaže državnom imovinom, ali ju Sabor kontrolira, jer ju izabire, dok u slučaju neposredno izabranog gradonačelnika i predstavničkog tijela ne može biti govora o takvom odnosu i zato smo mislili da je bolje da imovinom upravljaju gradska vijeća", rekao je Palarić.
Istaknuo je, međutim, da nema razloga za paniku, jer će se lokalni izbori po novom modelu provoditi tek 2009.
"Zakon će ići kroz dva čitanja, može se doraditi kroz javnu raspravu, te nema ni govora o nekakvom nametanju mišljenja", rekao je Palarić, najavljujući da će se prvi okrugli stol na tu temu održati u srijedu.
Palarić ne prihvaća ni primjedbu da je u izmjene izbornog modela za lokalne izbore Vlada išla obrnutim redosljedom, odnosno da je prvo trebalo urediti odnose među tijelima lokalne samouprave pa tek onda donositi zakon o neposrednom izboru.
"Ne mogu ja razraditi 50-ak pratećih zakona, pa da mi onda u Saboru padne izborni model", komentirao je.