FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sabor o Zakonu o Državnom izbornom povjerenstvu

Autor: ;trub;
ZAGREB, 30. ožujka 2006. (Hina) - Hrvatski sabor današnje jezasjedanje počeo raspravom o konačnom tekstu Zakona o Državnomizbornom povjerenstvu (DIP) po kojemu bi se to tijelo nadležno zaprovedbu i nadzor izbora ustanovilo kao stalna, profesionalna ineovisna institucija.
ZAGREB, 30. ožujka 2006. (Hina) - Hrvatski sabor današnje je zasjedanje počeo raspravom o konačnom tekstu Zakona o Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) po kojemu bi se to tijelo nadležno za provedbu i nadzor izbora ustanovilo kao stalna, profesionalna i neovisna institucija.

Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za upravu Antun Palarić uvodno je kazao da je uspostava DIP-a kao stalnog tijela jedna od Vladinih mjera u reformi izbornog zakonodavstva.

Rješenje da se DIP profesionalizira i da njegovi članovi budu birani na mandat od osam godina trebalo bi rasteretiti suce Vrhovnog suda, koji su do sada sjedili u DIP-u, a koji bi se ubuduće mogli posvetiti sudačkoj dužnosti, budući da DIP gotovo stalno zasjeda, zbog čestih izvanrednih izbora u lokalnim jedinicama.

Budući da bi Sabor uskoro trebao raspraviti i izglasati zakon o neposrednom izboru lokalnih čelnika (gradonačelnika, načelnika i župana), očekuje se i više takvih izbora, pa bi, po Vladinu mišljenju, DIP kao stalno tijelo na kvalitetniji način mogao provoditi i nadzirati izbore.

DIP bi po predloženom zakonu imao sedam članova koji bi se imenovali iz redova diplomiranih pravnika s najmanje 12 godina radnog iskustva u pravnoj struci te s poznavanjem izbornog i političkog sustava, a oni ne bi mogli biti članovi političkih stranaka niti sudionici na izborima.

Članovi bi se birali na mandat od osam godina, imenovao bi ih Sabor na prijedlog Odbora za izbor i imenovanja, a predsjednik DIP-a birao bi se temeljem javnog poziva. Po jednog potpredsjednika i po dva člana davala bi parlamentarna većina i manjina.

Član DIP-a mogao bi biti razriješen na vlastiti zahtjev, ako izgubi trajnu sposobnost za obavljanje te dužnosti, ako je osuđen za kazneno djelo, ako uđe u političku stranku, ili ako ne ispunjava dužnost u skladu sa zakonom i poslovnikom, a o tome bi odlučivao Sabor.

DIP bi bio dužan u roku od 60 dana od objave službenih rezultata izbora Saboru podnositi izvješće o provedbi izbora, a, najavio je Palarić, Vlada predlaže i da DIP ubuduće preuzme odgovornost za popis birača, što će se, kaže, urediti drugim propisima.

DIP bi i davao smjernice za izradu izbornog zakonodavstva te propisa vezanih uz referendum.

Zakonom se predviđa i izvanredna situacija kada se Sabor raspušta pred parlamentarne izbore, a članovima DIP-a istječe mandat - u tom slučaju članove DIP-a privremeno bi imenovao Ustavni sud, a DIP bi tada mogao provoditi samo predstojeće izbore, do konstituiranja Sabora koji bi imenovao stalni saziv Povjerenstva.

O predloženom zakonu raspravljaju saborski klubovi.

(Hina) xtr ymć

An unhandled error has occurred. Reload 🗙