FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Mobing u Hrvatskoj moguće riješiti jedino kroz zakonsku regulativu

Autor: ;tkol;
ZAGREB, 30. ožujka 2006. (Hina) - U organizaciji Nezavisnih hrvatskihsindikata (NHS), Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve, Društvanezaposlenih i Udruge za pomoć i edukaciju žrtava mobinga, uNovinarskom domu danas se održava seminar na temu mobinga.
ZAGREB, 30. ožujka 2006. (Hina) - U organizaciji Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS), Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve, Društva nezaposlenih i Udruge za pomoć i edukaciju žrtava mobinga, u Novinarskom domu danas se održava seminar na temu mobinga.

Mobing je fenomen koji se javlja u svijetu rada, na radnom mjestu gdje se sukob sustavno i stalno ponavlja, a osoba na koju je usmjeren napadaj je stalno ugrožena, rekla je profesorica na riječkom pravnom fakultetu Nada Bodiroga-Vukobrat.

Uzroke mobinga, među ostalim, ona vidi u strahu od gubitka posla, novim menadžerskim strategijama i smanjivanju broja zaposlenih.

Mobing je društveni problem zbog kojeg svi gubimo, naglasila je predsjednica Udruge za pomoć i edukaciju žrtava mobinga Jadranka Apostolovski dodavši da se posljedice mobinga odražavaju ne samo na žrtvu, već i na obitelj, poduzeće i cijelo društvo.

U Udruzi smatraju kako je šutnja o mobingu najveći problem, a oružje u borbi protiv njega su edukacija, zakonska regulativa i senzibiliziranje javnosti.

Anketa provedena lani na 1.152 žrtve mobinga pokazala je da se njih 86 posto osjećalo poniženo, 68 posto ranjivo, a 59 posto bolesno. O napuštanju radnog mjesta razmišljalo je 53 posto ispitanih, a više od 86 posto drži da su razlog pojave mobinga u radnim sredinama osobne karakteristike počinitelja.

U Hrvatskoj se u posljednje vrijeme sve više progovara o mobingu, rekao je predsjednik NHS-a Krešimir Sever, no velik broj ljudi još uvijek ga ne zna prepoznati, dok će dio reći kako su mobingirani, a to zapravo nisu.

Mobing je problem koji muči i poslodavce i radnike, a na njega nije imuna ni Vlada, upozorio je Sever.

Udruga za pomoć i edukaciju žrtava mobinga predlaže donošenje zakona o sprečavanju mobinga, koji će sadržavati ciljeve, polje primjene, "pravila ponašanja", postupak osoba za primanje pritužbe, pravo na žalbu, te mjere za sprečavanje mobinga.

Saborska zastupnica Gordana Sobol najavila je kako bi se prijedlog tog zakona do jeseni mogao naći u Hrvatskom saboru, no prije saborske procedure taj će prijedlog biti upućen nadležnim ministarstvima.

Sobol je upozorila na nedovoljnu zainteresiranost politike za problem mobinga te izrazila nadu da će se Vlada i svojim prijedlozima uključiti u rješavanje toga problema.

Po njezinim riječima, u Zakonu o radu mogu se već sada naći elementi za borbu protiv mobinga, no on se mora sudski dokazivati, a radni sporovi traju jako dugo.

(Hina) xkt ymd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙