FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Slovenija: Ministar u odlasku kritizira model privatizacije

Autor: ;fl;
LJUBLJANA, 24. ožujka (Hina) - Dosadašnji ministar za razvitak uslovenskoj vladi Jože Damijan izjavio je da je njegova ostavkaposljedica neslaganja s "netransparentnim" modelom privatizacijebankarskog, energetskog i telekomunikacijskog sektora koji jeprevladao u vladi premijera Janeza Janše kojega još uvijek smatrapolitičarem s karizmom potrebnom za provođenje potrebnih ekonomskih isocijalnih reformi.
LJUBLJANA, 24. ožujka (Hina) - Dosadašnji ministar za razvitak u slovenskoj vladi Jože Damijan izjavio je da je njegova ostavka posljedica neslaganja s "netransparentnim" modelom privatizacije bankarskog, energetskog i telekomunikacijskog sektora koji je prevladao u vladi premijera Janeza Janše kojega još uvijek smatra političarem s karizmom potrebnom za provođenje potrebnih ekonomskih i socijalnih reformi.

Damijan je u petak u razgovoru za više slovenskih listova rekao da je njegova ostavka bila načelne naravi jer kao stručnjak nije mogao pristati na političke kompromise, te da se vraća profesuri na ljubljanskom Ekonomskom fakultetu, dok je kompromitirajuće aluzije da se na burzi koristio unutarnjim informacijama, koje su se u međuvremenu pojavile u javnosti, nazvao apsurdnima.

"Još uvijek vjerujem da će premijer Janez Janša izvesti reforme jer jedini za to ima potrebnu karizmu. Ja sam se povukao jer je u mojoj osobi dolazilo do konflikta između političara i stručnjaka, a na to nisam mogao pristati", rekao je Damijan u razgovorima za ljubljanski "Dnevnik" i mariborski "Večer" od petka.

Jedan od najistaknutijih slovenskih ekonomista mlađe generacije prihvatio je prije godinu i pol dana mjesto u Janšinom strateškom vijeću za razvitak, a prije tri mjeseca i mjesto ministra bez portfelja, zaduženog za provođenje ekonomskih i socijalnih reformi na području porezne, radne i socijalne politike dio kojih je i planirano smanjivanje državnih portfelja u najvećim tvrtkama u bankarskom, telekomunikacijskom i energetskom sektoru.

Damijan je rekao da će Janšu i njegovu vladu i dalje podržavati kad je riječ o prihvaćenom konceptu reformi, te povremeno s njome sudjelovati kao konzultant, ali da su se njihovi pogledi razmimoilazili na području privatizacije, odnosno povlačenja države iz velikih poduzeća.

"Bio sam rezerviran prema nekim idejama koje su prevladale u vladi. Nisam bio oduševljen stvaranjem zatvorenih holdinga domaćih vlasnika jer to potencijalno znači da se vlasnički udjeli države neće prodavati na transparentan način i po najvišoj cijeni", rekao je Damijan u razgovoru za ljubljanski "Dnevnik" od petka.

Damijan je rekao da se nije protivio ideji o tome da se vlasništvo stranih subjekata u privatizaciji osjetljivog bankarskog sektora limitira na ispod 50 posto, ali da se zauzimao za načelni model prema kojemu bi se dionice u vlasništvu države uvrstile na burzu kako bi postigle optimalnu cijenu, a da država zadrži samo 26 posto dionica. Na taj bi način i u bankarski sektor, tvrdi Damijan, ušli preko burze portfolio-investitori koji bi kontrolirali uprave, dok bi netransparentna prodaja dionica slovenskim subjektima onemogućila transparentnost i postizanje tržišne cijene dionica.

"Stvaranje holdinga slovenskih vlasnika donosi opasnost da se dionice prodaju ispod stola, prijateljima, a to meni kao ekonomistu smrdi", rekao je Damijan.

U razgovoru za mariborski list "Večer" Damijan je kazao da su apsurdni navodi da je koristio unutarnje informacije o budućoj privatizaciji Telekoma Slovenije i da je premijer Janša kasnije te sumnje osobno demantirao. Dionice koje je imao, rekao je Damijan, prodao je još prošle godine, zadržavši samo jednu dionicu "Mercatora" na ime svog sina "iz pedagoških" razloga. Damijan tvrdi da ne posjeduje dionice Telekoma Slovenije i da od osobne imovine ima samo stan i auto, te brod dužine šest metara i karavan-prikolicu na hrvatskoj obali - vrijedne tek nekoliko tisuća eura.

Damijan je rekao da je za vrijeme dok je bio angažiran u vladi, odbijao biti konzultant stranih tvrtki upravo zato da ne dođe u sukob interesa.

Što se tiče pregovora s belgijskom bankom KBC o povećanju njenog kvalificiranog udjela u Novoj Ljubljanskoj banci (NLB), tu - kako je pojasnio Damijan - između njega i premijera nije dolazilo do razlika u pogledu toga do koje visine udjela dopustiti vlasništvo strane banke nego oko načina prodaje domaćim vlasnicima.

S druge strane, naveo je Damijan u intervjuima, on vjeruje da će konačan model privatizacije Nove Kreditne banke Maribor (NKBM) sadašnja vlada uskoro prihvatiti, te da će smanjenje vlasničkog udjela države u bankama i Telekomu Slovenije biti izvedeno do kraja 2007. godine.

(Hina) xfl ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙