U vladi premijera Janeza Janše prevladava mišljenje da bi prepuštanje većinskog paketa dionica NLB-u belgijskom KBC-u, koji sada ima 34 posto dionica te najveće slovenske banke, NLB pretvorilo u podružnicu strane banke, što bi bio dodatan rizik za stabilnost slovenskih javnih financija budući da NLB ima pregled nad većim dijelom slovenske ekonomije, navodi tjednik u uvodniku.
Osvrćući se na sporove oko privatizacije banaka i strateških poduzeća u vlasništvu države, koji su doveli do ostavke ministra za razvoj i reforme Jože Damijana, list se poziva na izvore bliske vladi. I inače ga se smatra vrlo bliskim slovenskom premijeru, koji je bio i jedan od njegovih osnivača, a u uvodnicima donosi stajališta bliska njegovoj Slovenskoj demokratskoj stranci (SDS).
Ministar Damijan, u vladi zadužen upravo za područje reformi, u utorak je, nakon tri mjeseca rada u vladi, dao ostavku, a mediji su kao glavni razlog naveli njegovo neslaganje oko strategije privatizacije s premijerom i ministrom financija Andrejom Bajukom.
Slično stajalište koje iznosi "Demokracija" iznio je u srijedu navečer u emisiji "Odmevi" RTV Slovenija i sam premijer Janša rekavši da će NLB, za sada, vjerojatno ostati u većinskom vlasništvu slovenskih subjekata, jer bi većinsko strano vlasništvo značilo rizik za stabilnost financija budući da slovenska središnja banka po sadašnjem zakonu jamči za sve bankovne depozite.
"Demokracija" piše i kako se postavlja pitanje koliko ima smisla prodati većinske udjele u strateškim tvrtkama kao što su Telekom Slovenije ili elektroprivreda (ELES), kad je riječ o "kokama koje nesu zlatna jaja" i tvrtkama koje su tehnološki razvijene poput zapadnih, pa im strateški investitori ne bi donijeli novo znanje ili napredak u učinkovitosti.
(Hina) xfl yds