FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Slovenija: Odlazak ministra za reforme otvara dileme oko tempa promjena

Autor: ;fl;
LJUBLJANA, 22. ožujka (Hina) - Odlazak ministra bez lisnice JožeDamijana iz koalicijske vlade premijera Janeza Janše uzrokovan jedilemama oko privatizacije najveće slovenske banke, ali i željompolitičkih lobija da zadrže kontrolu nad tvrtkama u većinskom državnomvlasništvu, ocjena je koju u srijedu iznosi slovenski tisak.
LJUBLJANA, 22. ožujka (Hina) - Odlazak ministra bez lisnice Jože Damijana iz koalicijske vlade premijera Janeza Janše uzrokovan je dilemama oko privatizacije najveće slovenske banke, ali i željom političkih lobija da zadrže kontrolu nad tvrtkama u većinskom državnom vlasništvu, ocjena je koju u srijedu iznosi slovenski tisak.

Damijan, koji je bio zadužen za razvoj i reforme, odstupio je u utorak pismenom izjavom u kojoj nisu pojašnjeni "osobni razlozi" koji su ga na to naveli. Premijer Janez Janša izjavio je da će se nastaviti koncept ekonomskih reformi, što ih je osmislio docent na ljubljanskom Ekonomskom fakultetu ušavši u vladu kao ministar bez lisnice prije samo tri mjeseca, no domaći tisak navodi da su oko reformi i daljnje privatizacije gospodarstva prisutne velike dileme u vladi i oko nje.

Vladi blisko "Delo" u komentaru navodi da je razlog neslaganja Damijana i nekih drugih ministara bio u načinu kako privatizirati Novu Ljubljansku banku (NLB). Damijan je svojim izjavama, navodi se u komentaru, vladu doveo u nepriliku jer se zauzimao da država u najvećoj domaćoj banci zadrži samo 25 posto dionica te da većinski udio preuzme belgijski suvlasnik KBC, koji sada ima 34 posto dionica. Na taj je način, ocjenjuje se, "snizio" cijenu državnih dionica tijekom osjetljivih pregovora s Belgijancima koji su upravo tekli i pokazao da nije političar od zanata.

"Delo" iznosi da se, u vezi s privatizacijom bankarskog sustava i velikih sustava, i u mandatu sadašnje vlade ponavljaju dileme prisutne od prije, te da je rezultat vlasničke tranzicije u 15 godina "slab".

Ljubljanski "Dnevnik" navodi, međutim, da su se između Damijana i premijera Janše pojavile duboke konceptualne razlike oko planiranih reformi poreznog sustava i privatizacije državnih poduzeća i da je ministar zato odstupio iz "načelnih" razloga, ne želeći praviti kompromise na račun svojih stručno utemeljenih stajališta. Janša je, navodi se u komentaru, jasno pokazao da odustaje od glavnih ciljeva reforme, a to su brzo povlačenje države iz poduzeća, te uvođenje jedinstvene porezne stope (flat tax). Janša je, tvrdi list, stao na stranu ministra financija Andreja Bajuka, koji je s Damijanom bio u sukobu. Osim toga, navodi list, iako se sadašnja vladajuća koalicija ugovorom obvezala na bržu privatizaciju državne imovine, u tome je koče interesni lobiji "oko vlade", a i sama vlada nekim je kadrovskim smjenama pokazala da kao vlasnik želi kontrolirati stanje u tim poduzećima zbog čega je oporba optužuje za "kadrovski tsunami".

Iako je reforme postavio kao glavni cilj svog mandata, Janša u godinu i pol dana svoje vlade nije mnogo napravio, a sada će se tempo reformnih projekata i usporiti, ocjena je "Dnevnika", lista bližeg opozicijskim strankama lijevog centra.

(Hina) xfl ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙