FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ICJ: U obranu SCG svjedočili premijer i vicepremijer RS

Autor: ;haag;
ZAGREB/DEN HAAG, 23. ožujka 2006. (Hina) - Pred Međunarodnom sudompravde (ICJ) u Haagu u četvrtak je nastavljena glavna rasprava upostupku po tužbi BiH protiv SCG za genocid, u kojoj su za SCGsvjedočili bivši premijer i vicepremijer RS Vladimir Lukić i VitomirPopović.
ZAGREB/DEN HAAG, 23. ožujka 2006. (Hina) - Pred Međunarodnom sudom pravde (ICJ) u Haagu u četvrtak je nastavljena glavna rasprava u postupku po tužbi BiH protiv SCG za genocid, u kojoj su za SCG svjedočili bivši premijer i vicepremijer RS Vladimir Lukić i Vitomir Popović.

Iznošenje usmenih argumenata pred ICJ-om, najvišim sudom UN-a, traje od 27. veljače do 9. svibnja, a upravo je tijeku davanje iskaza vještaka i svjedoka BiH i SCG koje će trajati do 28. ožujka.

Umjesto najavljenog bivšeg predsjednika SR Jugoslavije Zorana Lilića, pred Sudom je u četvrtak svjedočio Vladimir Lukić, koji je govorio o odnosima političkih vodstava tadašnje SRJ i Republike Srpske (RS) te o mirovnim pregovorima u Daytonu, na kojima je sudjelovao u sastavu izaslanstva bosanskih Srba.

Bivši potpredsjednik vlade Popović je pred šesnaesteročlanim sudačkim vijećem ICJ-a svjedočio o radu vlade RS tijekom rata u BiH i njeznim odnosima s vlastima u Beogradu.

ICJ je novinarima uveo embargo na izvještavanja o samom sadržaju iskaza svjedoka i vještaka, do isteka te faze rasprave 28. ožujka.

U petak bi u Palači mira u Haagu, sjedištu ICJ, u obranu vlasti u Beogradu trebao svjedočiti nekadašnji zapovjednik UNPROFOR-a u BiH, umirovljeni britanski general Michael Rose.

Za sutrašnju je sjednicu najavljeno i svjedočenje vještaka obrane, francuskog demografa Jean-Paula Sardona.

Bivši predsjednik SRJ Zoran Lilić u srijedu je trebao biti prvi svjedok SCG pred ICJ-om no nije se pojavio pa je sjednica otkazana.

Svoje odbijanje da svjedoči Lilić je opravdao nepostojanjem službene podrške najviših dužnosnika Srbije, predsjednika Borisa Tadića i premijera Vojislava Koštunice njegovu svjedočenju u Haagu. Sličnim se argumentima poslužio i u srpnju 2002. kako bi izbjegao svjedočenje protiv Slobodana Miloševića pred ICTY-jem, premda ga je sudsko vijeće tada 'sub poenom' pozvalo za svjedoka.

Nakon što 28. ožujka završe iskazi svjedoka i vještaka dviju stranka, rasprava pred ICJ-om će se nastaviti drugim krugom usmenih argumenata BiH i SCG od sredine travnja do 9. svibnja.

Donošenje presude se očekuje do kraja godine.

Postupak je pokrenut tužbom BiH u ožujku 1993. i prvi je postupak u kojem ICJ odlučuje o kršenju Konvencije UN-a o sprečavanju i kažnjavanju zločine genocida iz 1948.

(Hina) xdh ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙