FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ICJ: Zastupnici BiH u deklaraciji SCG o Srebrenici vide priznanje

Autor: ;haag;
ZAGREB/DEN HAAG, 7. ožujka (Hina) - Zastupnici BiH u postupku potužbi za genocid protiv SCG pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) uutorak su dokazivali kako su vlasti u Beogradu u srpnju 2005. udeklaraciji prigodom 10. obljetnice pokolja u Srebrenici, iznijeledjelomično priznanje odgovornosti svoje države.
ZAGREB/DEN HAAG, 7. ožujka (Hina) - Zastupnici BiH u postupku po tužbi za genocid protiv SCG pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u utorak su dokazivali kako su vlasti u Beogradu u srpnju 2005. u deklaraciji prigodom 10. obljetnice pokolja u Srebrenici, iznijele djelomično priznanje odgovornosti svoje države.

Zastupnik tužitelja profesor Luigi Condorelli s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Firenzi citirao je deklaraciju Vijeća ministara SCG iz srpnja prošle godine kojom se osuđuje pokolj Bošnjaka iz Srebrenice počinjen sredinom srpnja 1995., uz isticanje kako "oni koji su ubijali u Srebrenici i koji su zapovjedili i organizirali taj pokolj nisu predstavljali ni Srbiju ni Crnu Goru, već jedan nedemokratski režim terora i smrti".

Condorelli je ocijenio kako ta izjava predstavlja konkretno priznanje da su prethodne vlasti, odnosno državna tijela naredile pokolj u Srebrenici, koji je Haški tribunal (ICTY) u presudama okvalificirao kao genocid.

Ministri SCG deklaracijom iz 2005. osuđuju pokolj i one koji su ga zapovjedili i organizirali, predstavnike prethodne vlasti za čije postupke država snosi odgovornost po načelu kontinuiteta, tumačio je Condorelli pred 15-članom sudskim vijećem ICJ-a.

Od sudaca je zatražio da deklaraciju Vijeća ministara SCG prihvate kao djelomično priznanje odgovornosti Beograda za pokolj nad više od 8.000 Bošnjaka, muškaraca u dobi za vojnu službu, koji su snage bosanskih Srba počinile nakon zauzimanja Srebrenice.

Condorelli je istaknuo kako današnje demokratske vlasti u Beogradu snose odgovornost za zločine režima Slobodana Miloševića iz devedesetih zbog državnog kontinuiteta, ali je ponovio kako su i same odgovorne za neprocesuiranje genocida jer nisu uhitile glavnooptužene za genocid u BiH Radovana Karadžića i Ratka Mladića.

Drugi zastupnik BiH, francuski profesor Alain Pellet, prošloga je tjedna upozorio kako i sadašnje vlasti u Beogradu krše Konvenciju UN-a o sprečavanju i kažnjavanju genocida jer su prije desetak dana propustile uhititi Mladića.

BiH je 20. ožujka 1993. podnijela tužbu protiv tadašnje SR Jugoslavije za genocid pred ICJ-om, tražeći da to najviše sudsko tijelo UN-a zaustavi masovne zločine nad njezinim nesrpskim stanovništvom, proglasi Beograd odgovornim i naloži mu isplatu ratnih reparacija državi BiH, kao i odšteta njezinim građanima.

Trinaest godina poslije pred ICJ-om je u tijeku glavna rasprava koja će trajati do 9. svibnja, a presuda se očekuje do kraja 2006.

Od srijede će svoje argumente u sporu iznositi zastupnici SCG.

(Hina) xdh ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙