Memorandum definira potrebu razvitka bilateralnih odnosa Vijeća dviju zemalja kako bi se osigurali uvjeti za učinkovito djelovanje tržišta, proizvoda i usluga sukladno pravilima tržišne konkurencije.
Kako je po potpisivanju Memoranduma istaknula Olgica Spevec, temeljni cilj suradnje u području politike i prava tržišne konkurencije jest ukidanje barijera koje se odnose na slobodu tržišnoga natjecanja, no to također uključuje i suradnju u području procjene koncentracija gospodarskih subjekata te sprječavanje monopola.
Za razliku od BiH, koja je Konkurencijsko vijeće dobila tek prošle godine Agencija za za zaštitu tržišnog natjecanja u Hrvatskoj djeluje već 10 godina, a Spevec je u četvrtak u Sarajevu istaknula spremnost pomoći bosanskohercegovačkim kolegama na temelju do sada stečenih iskustava. Ona je podsjetila kako suradnja u ovom području predstavlja i dio obveza koje proistječu iz napora na daljnjem približavanju EU ali i sastavni dio priprema za novu CEFTA-u. "To će biti sastavni dio novoga ugovora o CEFTA-i o kojemu se, prema mojim informacijama, treba početi pregovarati narednog mjeseca u Bukureštu", kazala je Spevec.
Predsjednica Konkurencijskog vijeća BiH Sena Hatibović zahvalila se hrvatskoj strani na dosadašnjoj pomoći u području politike i prava tržišne konkurencije. Istaknula je kako je bosanska strana zainteresirana za blisku suradnju s Hrvatskom u tom planu, što uključuje ne samo razmjenu iskustava nego i odgovarajućih dokumenata i godišnjih izvješća te obuku stručnjaka. BiH je druga zemlja s kojom je Hrvatska potpisala Memorandum o međusobnom razumijevanju i suradnji u području tržišne konkurencije, a prije toga sličan dokument potpisan je s Rumunjskom.