FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Ugovor o pomoći bivšim pripadnicima HVO zaustavljen u Parlamentu BiH

Autor: ;rmav;
SARAJEVO, 10. ožujka (Hina) - Bošnjački zastupnici u Domu narodaParlamenta Bosne i Hercegovine blokirali su u petak prihvaćanjeugovora između BiH i Hrvatske o suradnji u području prava žrtava rata,kojim bi trebala biti osigurana novčana potpora bivšim pripadnicimaHrvatskog vijeća obrane (HVO) odnosno njihovim obiteljima.
SARAJEVO, 10. ožujka (Hina) - Bošnjački zastupnici u Domu naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine blokirali su u petak prihvaćanje ugovora između BiH i Hrvatske o suradnji u području prava žrtava rata, kojim bi trebala biti osigurana novčana potpora bivšim pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane (HVO) odnosno njihovim obiteljima.

Ugovor, kojega su 23. prosinca 2005. godine u Zagrebu potpisali potpredsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor i zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara BiH Bariša Čolak, predviđa osiguravanje novčane potpore iz hrvatskog proračuna za stradalnike rata koji su bili pripadnici HVO-a odnosno za obitelji poginulih i nestalih.

Hrvatska na ovaj način pokušava pomoći bivšim pripadnicima HVO-a, čija su ranija primanja iz proračuna BiH odnosno Federacije od 1. siječnja značajno umanjena.

Ugovor je ranije prihvaćen u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, no njegovo stupanje na snagu spriječila je odluka kluba Bošnjaka u Domu naroda da takav sporazum proglase štetnim po bošnjački vitalni nacionalni interes.

"Pozdravljamo namjeru Hrvatske da, sukladno Ustavu BiH i Zakonu o pravima branitelja Federacije BiH na transparentan način pruži pomoć BiH. No predloženi tekst ugovora je destruktivan po vitalne interese bošnjačkog naroda", izjavio je predsjednik kluba bošnjačkih zastupnika Halid Genjac.

On je pojasnio kako bošnjački zastupnici smatraju spornim odredbu po kojoj pravo na pomoć iz hrvatskog proračuna imaju samo oni bivši pripadnici HVO-a koji su ujedno i hrvatski državljani.

Genjac je izjavio kako je to osnova za diskriminaciju građana BiH te je dodao kako bi pravo na novčana primanja morali imati i Hrvati koji su se borili u sastavu drugih postrojbi osim HVO-a.

Bošnjački zastupnici spornim smatraju i odredbu iz ugovora koja pravo na novčana primanja daje pripadnicima HVO-a koji su to postali od 18. rujna 1991. godine.

Tog je datuma JNA uz potporu srpsko-crnogorskih paravojnih postrojbi napala selo Ravno čime je zapravo i počeo rat u BiH.

Genjac je, međutim, inzistirao na činjenici da se za službeni početak rata u BiH uzima 6. travnja 1992. godine što bi, prema sudu bošnjačkih zastupnika, morao uvažavati i ugovor s Hrvatskom.

Primjedbe na račun ugovora s Hrvatskom imao je i klub srpskih zastupnika, čiji su članovi pak tražili da u tekstu stoji odredba o "tragičnom sukobu" te da se izbjegne konstatacija kako su se pripadnici HVO-a borili za očuvanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i Hrvatske.

Predsjednik kluba hrvatskih zastupnika Velimir Jukić ocijenio je ovakve primjedbe i osporavanja ugovora s Hrvatskom potpuno bespotrebnim i neutemeljenim.

Sukladno poslovniku o radu Doma naroda, posebno povjerenstvo trebalo bi u roku od pet dana pokušati usuglasiti odredbe ugovora koje su označene spornim.

Ne uspije li se u tome, očitovanje o tome je li ugovor doista štetan po bošnjačke nacionalne interese po žurnom će postupku dati Ustavni sud BiH, čija je odluka u ovakvim slučajevima konačna i obvezujuća.

(Hina) xrm ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙