"Došlo je vrijeme za neposredne izbore jer je to ono što žele građani", rekao je Obersnel i naglasio da tu ideju podržavaju svi članovi Udruge, ali i napomenuo kako su neugodno iznenađeni mogućnošću iz novog zakona da gradonačelnika razriješi Vlada na prijedlog predstavničkog tijela jedinice lokalne samouprave.
"To nikako ne može biti u zakonu i tu smo postigli konsenzus", ustvrdio je Obersnel, a podržali su ga članovi i ostali predsjedništva Udruge gradova: gradonačelnica Šibenika Nedjeljka Klarić i gradonačelnik Makarske Siniša Srzić na konferenciji za novinare nakon sjednice predsjedništva Udruge gradova održane u Zagrebu.
"Ako Vlada može mijenjati volju građana to dovodi do besmisla cijelu inicijativu za neposrednim izborima", istaknuto je u Udruzi gradova.
U Udruzi, naime, smatraju da se gradonačelnici i načelnici trebaju razrješavati dužnosti na isti način na koji se i biraju što znači referendumom koji se raspisuje na prijedlog predstavničkog tijela ili određenog broja građana. U Njemačkoj je primjerice dovoljno da se na takav referendum odazove 30 posto građana, rekao je Obersnel.
Osim toga, Udruga gradova pozdravlja inicijativu iz zakona da se prikupe potpisi za isticanje kandidature za gradonačelnika i načelnika, ali smatraju da je predloženi model nepravičan prema manjim jedinicama lokalne samouprave i napominju da minimum sakupljenih potpisa potpore treba biti vezan uz broj stanovnika i mora biti, primjerice, dva posto od ukupnog broja stanovnika.
U Udruzi građana priznaju da u novom zakonu o neposrednim izborima nisu dio kraja definirani odnosi gradonačelnika i predstavničkog tijela, ali napominju da daljnje odlaganje tog zakona nema smisla.
"Čekajući cjelovito rješenje, dosad već u dva mandata nismo mogli imati neposredne izbore", naglašavaju i napominju da će se to regulirati kroz izmjene sedam-osam zakona, prije svega Zakona o lokalnoj (regionalnoj) upravi i samoupravi.
U Udruzi gradova, koja broji 76 od ukupno 124 grada u Hrvatskoj, smatraju da će zakon o neposrednim izborima općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika Grada Zagreba biti doprinos demokratizaciji i političkoj zrelosti lokalne samouprave.