Kajin je na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru izjavio da, primjerice, Istarska županija mora skrbiti o Općoj bolnici čiji se troškovi kreću oko 220 mlijuna kuna, a županijski proračun je oko 210 milijuna, upitavši kako je moguće očekivati da opće bolnice uopće funkcioniraju.
Kazao je da je hrvatsko zdravstvo 2005.-u završilo s 1,9 milijardi kuna gubitaka, a zbog još lošijih uvjeta poslovanja u 2006. mogu se, kaže, očekivati i dodatni gubici od barem 500 do 600 milijuna kuna na državnoj razini.
Najavio je da je spreman osobno podržati prijedlog Udruge poslodavaca u zdravstvu o doprinosu solidarnosti u zdravstvu od jedan posto, čime bi se na državnoj razini prikupilo oko milijardu kuna, ali pod uvjetom da taj novac ostane u županijama koje bi ga morale trošiti za zdravstvo.
"Jedino tako bi se neutralizirao udar koji će se dogoditi nakon što HZZO uvede dvije liste lijekova i osnovnu besplatnu listu s 800 lijekova svede na 500 lijekova, što će biti stvarni udar na standard najugroženijih građana, starijih i bolesnih", kazao je Kajin.
To što će se 300 lijekova s te liste morati plaćati Kajin drži novim korakom ka daljnjem raslojavanju društva, jer će zdravlje, tvrdi, biti dostupno samo bogatima.
IDS se, ističe, protivi najavama o zabrani rada nedjeljom, već za nadzor plaća li poslodavac adekvatno svoje radnike za takav rad.
Kajin upozorava da bi zabrana rada nedjeljom uništila male trgovine i trgovce, a pogodovala velikim trgovačkim lancima koji su u 2005., navodi, u svojim rukama držali 55 posto tržišta.
"Stoga na prvi pogled zahtjevi dijela sindikata i Crkve (o zabrani rada nedjeljom) izgledaju kao briga o zaposlenima, ali su u biti briga o monopolistima", ocijenio je.