Ukupno je lani prodaja lijekova preko recepata uvećana sedam posto na 602 milijarde američkih dolara. Na deset najvećih tržišta u svijetu njihova je prodaja uvećana 5,7 posto, dok je u 2004. postigla rast od 7,2 posto. Prodaja biotehnoloških lijekova ojačala je lani 17,1 posto, na 52,7 milijardi dolara.
Prodaja na nekoliko tržišta u razvoju u Aziji, Latinskoj Americi te u istočnoj Europi pomogla je uvećati rast ukupne prodaje u prošloj godini. Primjerice, prodaja lijekova na recept u Rusiji je povećana 20 posto, u Južnoj Koreji 15 posto, u Turskoj čak 54 posto, a u Kini za 20,4 posto, na 11,7 milijardi dolara.
U SAD-u i na zasićenim europskim tržištima nastojanja vlada i osiguravatelja da kontroliraju potrošnju obuzdala su rast prodaje.
Prodaja 94 tzv. blockbuster lijekova, kojima godišnja prodaja doseže vrijednost od najmanje milijardu dolara, činila je više od trećine globalne prodaje lijekova u 2005. Broj takvih lijekova uvećan je lani za 17 novih. Usporedbe radi, u 2000. bilo ih je 36.
"Očekujemo da blockbusteri i nadalje ostanu važan dio farmaceutskog tržišta u idućih pet godina zbog novih primjena već postojećih terapija, pojave specijalnih proizvoda te rastuće potražnje lijekova za kronične bolesti", izjavio je Murray Aitken, iz IMS-a.
Relativno malo lansiranja novih značajnih lijekova također je ponešto usporilo rast prodaje lijekova u svijetu prošle godine. "Pogledate li broj lansiranja tijekom protekle dvije do tri godine, vidi se da miks proizvoda nije osigurao snažan rast koji smo imali prije 10 godina", ustvrdio je Aitken.
IMS predviđa u idućih pet godina rast globalnog tržišta lijekova godišnje u prosjeku između pet i osam posto.