Generički lijek koristi se u istim indikacijama uz istu uputu kao i originalni lijek, a kriteriji za registraciju generičkog lijeka jednaki su kriterijima za registraciju originalnog lijeka u pogledu ocjene kvalitete, djelotvornosti i neškodljivosti, stoji u priopćenju koje je potpisao predsjednik Društva dr. Igor Francetić.
Jedina je razlika da se za generički lijek ne prilažu rezultati pretkliničkih i kliničkih terapijskih ispitivanja, već umjesto toga rezultati ispitivanja biološke valjanosti.
U Društvu za kliničku farmakologiju drže da uz "adekvatan postupak registracije generičkih lijekova u Hrvatskoj te farmaceutsku inspekciju s kontrolom proizvoda s police u ljekarnama nema razloga za predrasude o slabijoj kvaliteti generičkih lijekova, slabijoj djelotvornosti, više nuspojava i sl."
U svijetu 60 posto potrošnje lijekova otpada na generičke. Cijena generičkog lijeka može iznositi 30 do 60 posto cijene originalnog lijeka što omogućuje dostupnost tih lijekova većem broju bolesnika.
Za širu primjenu generičkih lijekova u Hrvatskoj neophodno je provesti pripreme i educirati liječnike, ljekarnike i bolesnike, a u mnogim zemljama te su pripreme trajale više godina.
"U nijednoj razvijenoj zemlji, međutim, nije onemogućeno da liječnik na receptu ispiše ime originalnog lijeka, niti je bolesniku onemogućeno da uz doplatu ne dobije originalni lijek te i HDKFiT podržava takav koncept", stoji u priopćenju.