UN je upozorio da se broj smrtnih slučajeva povezanih s vodom u svijetu već popeo na više od 8000 na dan, od kojih se više od polovice odnosi na djecu. "Pravo na vodu" zanijekano je trećini svjetskog stanovništva, čiji je život zbog toga vrlo otežan, ali svjetska se zajednica još nije ujedinila u rješavanju tog pitanja.
"Priznati pravo na vodu kao jedno od ljudskih prava znači podmiriti osnovne potrebe za vodom i ukloniti otpadne vode svakog pojedinca, osobito najsiromašnijih i najzanemarenijih", stoji u izvješću Svjetskog vijeća za vodu, objavljenu na 4. svjetskom forumu o vodama u glavnom gradu Meksika.
Voda i vodni izvori postaju sve veći svjetski problem koji nije zaobišao ni Europu u kojoj 41 milijun ljudi, osobito u istočnom dijelu, nema dostatan pristup pitkoj vodi. Čak 85 milijuna ljudi suočeno je s nedostatkom osnovne kanalizacije ili sanitarnih služba pa svake godine zbog loše vodne usluge u Europi umre 13.500 djece, napominje se u izvješću.
Hrvatska je vodom među 30 najbogatijih država u svijetu, na vrlo visoku 3. mjestu u Europi, s 32.818 prostornih metara obnovljivih zaliha vode po stanovniku, navodi prof. dr. Darko Mayer s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta u svojoj knjizi "Voda".
Kad je o pitkoj vodi riječ, hrvatski su građani u zavidnu položaju, jer mogu piti vodu iz slavine. Sedamdeset i pet posto stanovništva u Hrvatskoj pije vodu iz javnog vodovoda koja se nadzire i zdravstveno je ispravna, kaže Željko Dadić, voditelj Odjela za kemiju voda i mineralne vode Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Da je voda postala presudna za život i održiv razvoj čovječanstva, upozorio je tek nagao porast broja stanovnika na Zemlji potkraj prošlog tisućljeća, kaže Željko Makvić iz Uprave vodnog gospodarstva. "Dvadeseto stoljeće nazivali su stoljećem nafte. Bogat je onaj tko ima njezina izvorišta, a svijetom vlada onaj tko ju ima najviše. Tko je prije 50-ak godina mislio na vodu?", ističe Makvić i dodaje da se dugo nije mislilo o štednji i zaštiti vode.
"U nekim krugovima čak se potiho i ulazak u EU povezuje s političkim interesima stratega za velikim zalihama vode u Hrvatskoj. Zato će 21. stoljeće biti stoljeće vode", izjavio je Makvić za Hinu.
UN je proglašenjem desetljeća vode želio postići da ubuduće programi i projekti povezani s vodom dobiju veću važnost i prvenstvo u financiranju.
Prije 15 godina Glavna skupština UN-a svojom odlukom proglašava 22. ožujka Svjetskim danom voda, a Deklaracijom 22. ožujka 2003. na Ministarskoj konferenciji razdoblje od 2005. do 2015. međunarodnim desetljećem akcije "Voda za život".