FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Čobanković u utorak na Svjetskom forumu o vodama

Autor: ;dmus;
ZAGREB, 20. ožujka 2006. (Hina) - Provedba politika o vodi i sanitarnimvodama diljem svijeta bit će središnja tema ministarske konferenciješto će se u utorak i srijedu u sklopu 4. svjetskog foruma o vodamaodržati u glavnome gradu Meksika na kojoj će Hrvatsku predstavljatiministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva PetarČobanković.
ZAGREB, 20. ožujka 2006. (Hina) - Provedba politika o vodi i sanitarnim vodama diljem svijeta bit će središnja tema ministarske konferencije što će se u utorak i srijedu u sklopu 4. svjetskog foruma o vodama održati u glavnome gradu Meksika na kojoj će Hrvatsku predstavljati ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Petar Čobanković.

Voda i vodni resursi pretvaraju se u rastući globalni problem koji nije zaobišao niti Europu gdje 41 milijun ljudi, osobito u istočnome dijelu, ima nedostatan pristup vodi za piće.

Čak 85 milijuna suočeno je s nedostatkom osnovne kanalizacije ili sanitarnih službi i "Posljedica toga je da svake godine, zbog neodgovarajuće vodne usluge u Europi umire 13.500 djece", napomenuli su u izvješću europski stručnjaci.

Španjolska se suočava s nedostatkom vode i želi s Francuskom dijeliti njezine rijeke, sjeverna Europa strahuje od poplava, jug kontinenta bori se sa sušama, a svi bi zajedno trebali pomoći istočnoj Europi i popraviti infrastrukturu u opskrbi vodom koja je u nekim slučajevima stoljećima stara.

"Stanje je tako teško da je u nekim slučajevima jedini način da se dođe do vode taj da se učini korak unatrag u civilizacijskom razvoju", tvrdi Peter Boerkey iz OECD-a i citira primjer Gruzije gdje polovica stanovništva živi ispod praga stanovništva, a 17 posto u uvjetima krajnjeg siromaštva.

"Gruzija ima goleme zalihe vode, ali je toliko siromašna da se kao najrealnije rješenje nameće postavljanje javnih česmi", objasnio je.

Ujedinjeni narodi upozorili su da se broj smrtnih slučajeva povezanih s vodom u svijetu već popeo na više od 8.000 na dan, od kojih se više od polovice odnosi na djecu.

"Pravo na vodu" zanijekano je trećini svjetskog stanovništva, čiji je život zbog toga iznimno otežan, ali svjetska se zajednica još nije ujedinila u rješavanju tog problema.

"Priznati pravo na vodu kao jedno od ljudskih prava pretpostavlja osiguranje zadovoljavanja temeljnih potreba za vodom i uklanjanjem otpadnih voda svakog pojedinca, osobito najsiromašnijih i najmarginaliziranijih", stoji u izvješću Svjetskog vijeća za vodu, objavljenog na forumu.

Voda je težak problem i u Africi, gdje nedostatak infrastrukture, sredstava i dobrog upravljanja postojećim resursima onemogućuje ostvarivanje ciljeva u borbi protiv siromaštva.

"Osim Južnoafričke Republike, Maroka i Alžira, na cijelom su kontinentu vijesti samo loše glede ostvarivanja Milenijskih ciljeva" kojima se želi za polovicu smanjiti broj osoba bez pristupa vodi ili kanalizaciji, izjavila je izvršna direktorica agencije UN-a za prostorno uređenje Anna Tibaijuka tijekom rasprava na forumu.

Iako vode u Africi ne manjka, od 900 milijuna njezinih stanovnika 300 milijuna nema pristup pitkoj vodi, a tek neznatno više - 36 posto - raspolaže WC-om.

Ministri za vodoprivredu afričkih zemalja u zajedničkoj su izjavi u nedjelju na forumu od svojih vlada zatražili da vodu postave kao "prioritet naših nacionalnih razvojnih planova".

U ponedjeljak će predsjednici država i vlada Kenije, Sudana, Etiopije, Ugande, Eritreje, Džibutija i prijelazne somalske vlade, koji čine Međuvladinu upravu za razvoj (Igad) na sastanku u Nairobiju raspravljati o načinima borbe protiv posljedica posljednje suše.

Kao veliki uzročnik manjka vode u svijetu na meksičkom su forumu istaknute farme i farmeri, odnosno njihovi sustavi za navodnjavanje u kojima se bespotrebno gubi mnogo vode.

Na navodnjavanje poljoprivrednih imanja otpada 70 posto potrošene vode na svijetu i najveći dio nepotrebno izgubljene vode.

Siromaštvom su zahvaćeni poljoprivrednici na najmanjim i najudaljenijim imanjima, koji nemaju koristi od dosad uobičajenog sustava brana, upravo zbog nedostatka vode, što za posljedicu ima sušom spaljene njive i izgladnjelu stoku. Rješenje je u učinkovitijim sustavima za navodnjavanje.

Učinkovitiji sustavi navodnjavanja oslobodili bi sredstva kojima bi se čista voda mogla dovesti i do malih i udaljenih imanja, čiji vlasnici čine većinu od 842 milijuna ljudi u svijetu koji gladuju.

(Hina) xdam yrt

An unhandled error has occurred. Reload 🗙