"Mineralno ulje isteklo iz postrojenja hidroelektrane Jablanica opasno je za zdravlje ljudi i može izazvati trovanje", izjavio je tajnik Federalne uprave Civilne zaštite Stanko Slišković za radio Herceg Bosne.
Stručnjaci i strojevi tvrtke IND-EKO iz Rijeke i u srijedu, treći dan, nastavljaju u blizini hidroelektrane Grabovice, 20-ak kilometra od Mostara, uklanjati masne mrlje s površine vode koju je zaustavila brana te hidroelektrane. Dio ulja u utorak je ipak procurio, odnosno protekao nizvodno Neretvom prema obližnjoj hidroelektrani Salakovac, gdje su postavljene posebne plutajuće brane radi sprječavanja masovnijeg protoka nataloženoga ulja.
Stožer za civilnu zaštitu hercegovačkoneretvanske županije pozvao je u utorak navečer da se voda iz vodocrpilišta Salakovac, Studenac, Bjelovo i Biletić polje, koji su opskrbljivali stanovnike Mostara te područje općina Čapljina i Čitluk, ne koristi za piće jer je sanitarna inspekcija ustanovila da u vodi postoje sastojci masnoće.
Službeno je rečeno da voda iz vodocrpilišta Salakovac i Studenac, kojom se opskrbljuju stanovnici Mostara, nije upotrebljiva ni za tehničku namjenu, odnosno za pripremu hrane i pranje.
Uzorci mineralnog ulja, koje je isteklo iz skladišta Hidroelektrane Jablanica, poslani su u utorak na dodatnu laboratorijsku analizu u Zagreb.