Retrospektiva se sastoji od filmova iz Pasolinijeve posljednje faze, koja je izazivala najviše prijepora, a nastali su između 1971. i 1975. i tematski su netipični i različiti.
U filmovima "Decameron", "Canterburyjske priče" i "Tisuću i jedna noć", koji su poslije nazvani "Trilogijom života", Pasolini je slavio život, ljubav i slobodnu seksualnost.
Njegov film "Salo - 120 godina Sodome", mračna i smrću opsjednuta priča o fašizmu, godinama je u mnogim zemljama bio zabranjen. Neupućeni u Pasolinijevu estetiku to njegovo djelo smatraju "najbolesnijim filmom ikad snimljenim", ističe se u tekstu filmskog kritičara Željka Luketića, koji je izbarao filmove za retrospektivu. Po njegovim riječima od 26 Pasolinijevih filmova najzanimljiviji su oni s minimalnim redateljskim zahvatima i gotovo kazališnom režijom.
Luketić smatra kako je umjetnik bio razdiran s nekoliko unutarnjih demona - pokušavao je u sebi pomiriti ideje komunizma i religije, a imao je i kompleks vlastite homoseksualnosti.
Uoči projekcije filma "Salo - 120 dana Sodome" u petak, 24. ožujka, u "Tuškancu" će se predstaviti knjiga "Transgresija roda: Spolna/rodna ravnopravnost", zbornik radova s istoimene konferencije održane u Zagrebu u listopadu prošle godine.
"Queer Zagreb" je nevladina, nestranačka, neprofitna udruga koja, kako navodi, predstavljanjem i produkcijom umjetnosti, teorije i aktivizma propituje (hetero)normirane društvene vrijednosti i, osvješćuje "queer" identitet u regiji i svijetu.