Kao primjer, njujorški su liječnici naveli slučaj 40-godišnje žene kod koje se nakon primjene popularne Atkinsonove dijete razvio težak poremećaj u krvi.
Oni su na temelju istraživanja ustvrdili da dijete siromašne ugljikohidratima "uopće nisu zdrave za pacijente", a na zdravlje nekih mogu imati ozbiljne posljedice, unatoč tomu što je glasnogovornica Zaklade Atkins kazala kako njihova dijeta ni u kojem slučaju ne može prouzročiti takve zdravstvene probleme.
40-godišnja žena koja je bila na Atkinsonovoj dijeti, rigorozno se držala svih uputa, koristeći sve propisane vitamine i ostale suplemente. Na odjel hitne pomoći bolnice Lennox Hill u New Yorku dovezena je jedne noći u veljači 2004. Osim kratkog daha, žalila se na potpuni gubitak apetita te je prethodnih dana povraćala četiri do šest puta dnevno.
Testovi su potvrdili ono u što su liječnici odmah posumnjali - razvoj ketoacidoze - teškog stanja do kojeg dolazi kad se u krvi poveća razina kiselih supstanci poznatih kao ketoni. Do takvog stanja najčešće dolazi kod osoba koje boluju od šećerne bolesti ili osoba koje se, kako su kazali liječnici, izgladnjuju - naime, ketoni se počnu proizvoditi u jetri kad naglo padne razina inzulina.
Profesor Klaus-Dieter Lessnau, voditelj istraživačkog tima Njujorške medicinske škole upozorio je kako je u ovom slučaju glavni krivac za stanje u kojemu je dovedena pacijentica bez sumnje Atkinsonova dijeta.
Upozorio je kako bi se na ovaj problem "trebalo obratiti više pozornosti, jer dijeta postaje sve popularnija u svijetu" te nije isključeno da na isti način reagira puno veći postotak onih koji dijetu primjenjuju ili će to tek činiti.
Atkinsonova dijeta omogućuje brz gubitak kilograma, a iz dijete su potpuno izbačeni ugljikohidrati. Mjesec dana prije nego što se razboljela žena je jela meso, sireve i salate, pridržavajući se svih uputa dijete.
S profesorom Lessnauom složila se i dr. Lyn Steffen iz Škole za javno zdravstvo koja djeluje pri Sveučilištu Minnesota u Minneapolisu. Ona tvrdi da dijete siromašne ugljikohidratima mogu dovesti do ketoze, zatvora, proljeva, čestih glavobolja, općeg umora i mnogih drugih nuspojava. "Ovakve dijete utječu na povećanje količine proteina u bubrezima te mijenjaju ravnotežu kiseline u tijelu što može rezultirati, primjerice, znatnim gubitkom minerala u kostima te postupno dovesti do osteoporoze".
Iz Zaklade dr. Roberta Atkinsa opovrgavaju da je dijeta nezdrava, tvrdeći da povraćanje kod pacijentice vjerojatno nije potaknula dijeta. Ističu da milijuni ljudi diljem svijeta drže ovu dijetu bez ikakvih zdravstvenih problema. Unatoč tomu, opće stajalište znanstvenika je da dijete siromašne ugljikohidratima nisu dobre za svakoga.