FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zagreb: Praizvedba baleta "Maestro" 24. ožujka

Autor: ;ipet;
ZAGREB, 16. ožujka 2006. (Hina) - Baletnom fantazijom u dva čina"Maestro", što će u zagrebačkome Hrvatskom narodnom kazalištu (HNK)biti praizvedena 24. ožujka, ta se kazališna kuća pridružujeobilježavanju 100. obljetnice rođenja velikoga hrvatskog skladateljaBorisa Papandopula.
ZAGREB, 16. ožujka 2006. (Hina) - Baletnom fantazijom u dva čina "Maestro", što će u zagrebačkome Hrvatskom narodnom kazalištu (HNK) biti praizvedena 24. ožujka, ta se kazališna kuća pridružuje obilježavanju 100. obljetnice rođenja velikoga hrvatskog skladatelja Borisa Papandopula.

Rječ je o projektu koji je na glazbu Borisa Papandopula i libreto Nedjeljka Fabrija, koreografirala i režirala Ljiljana Gvozdenović, a predstavljen je na današnjoj konferenciji za novinare u HNK-u.

Scenogafiiju potpisuju Jana Fabijanić, Nika Pavlinek i Nenad Fabijanić, kostimografkinja je Dženisa Pecotić, a baletnu fantaziju izvest će ansambl Baleta HNK-a.

Potka projekta je glazba Borisa Papandopula, odnosno 14 njegovih djela - snimki izvedaba tih djela pod dirigentskim ravnanjem samoga maestra. Ipak, početak će baletne fantazije označiti "živa" glazba, tj. nastup operne pjevačice Ivanke Boljkovac.

Na konferenciji za novinare bile su i Papandopulova supruga Zdenka i kći Maja. Gospođa Zdenka Papandopulo zahvalila je svima koji su, kako je rekla, svojim nastojanjima i trudom omogućili da se Papandopulo ipak izvede u zagrebačkome HNK. Ustvrdila je kako u toj kazališnoj kući puna dva desetljeća nije izvedeno ni jedno Papandopulovo djelo, a i balet "Maestro" trebao je biti izveden prije 25. siječnja, odnosno uoči njegova 100. rođendana.

Po riječima Papandopulove kćeri Maje, način na koji se pristupilo obilježavanju 100. rođendana njezina oca prekretnica je u pristupu valorizaciji osobe i djela nekoga hrvatskog umjetnika bez obzira na to što je bilo i puno otpora.

Smatra kako je od početne zamisli pa do realizacije projekt "Maestro" odlično napravljen posao.

Nedjeljko Fabrio napisao je libreto u deset slika: Rađanje, Honnef na Rajni, Konzervatorij, Salon u zagrebačkome Gornjem grad, Trg na zagrebačkome Gornjem gradu, Godina 1945., Sreća, Maksimir, Proba orkestra i Largo. Po Fabrijevim riječima, sve je u libretu autentično i takvo preneseno u naš svijet.

Fabrio je zahvalio na izuzetnoj suradnji Ljiljani Gvozdenović koja je pak rekla da je ideja o baletu koji se djelomice naslanja na život maestra, zapravo moguća priča svakoga umjetnika koji je doživio uspjehe, ali i nerazumijevanje okoline, a iz kriza izlazi obraćajući se umjetnosti kao jedinom bitnom uporištu.

Scenograf Nenad Fabijanić smatra pak da je "Maestro" prvorazredan događaj za hrvatsku kulturnu sredinu i projekt od nacionalnoga značaja na kojemu se, rekao je, radilo ozbiljno i temeljito.

(Hina) xipet ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙