U prosvjednom pismu koje je sindikat uputio ministarstvu stoji da 90 posto trgovina zbog nedostatka prostora ne može organizirati prikupljanje otpada iza ili ispred prodajnog prostora, a istodobno je nedopustivo da su hrana i ambalažni otpad smješteni u istoj prostoriji.
Spremnici za ambalažu najčešće su smješteni uz blagajne, što dodatno povećava gužve, te svakodnevno dolazi do neugodnih rasprava između kupaca i prodavača kojih je premalo i za normalni posao, a pogotovo za dodatno sakupljanje ambalaže.
Situacija će se dodatno pogoršati nakon što danas komunalna poduzeća prestanu otkupljivati ambalažni otpad pa će se pritisak potrošača na prodavaonice povećati, upozoravaju u sindikatu.
Ako se Pravilnik hitno ne stavi izvan snage obratit ćemo se institucijama Europske unije, s obzirom da takav način prikupljanja ambalaže otpada sigurno nije u skladu sa standardima EU, dodaju.
Sindikat trgovine ističe da su sanitarne inspekcije počele obilaziti prodavaonice i izdavati naloge da trgovina mora izvan prodajnog prostora osigurati prostoriju za otkup, u skladu s higijenskim standardima, što je za većinu neizvedivo.
Inspektori također upozoravaju da radnice na blagajni i u prodavaonici u istoj odjeći rukuju s hranom i ambalažnim otpadom, čime se potencijalno ugrožava zdravstvena ispravnost hrane.
Zbog problema u primjeni Pravilnika sindikat traži njegovo stavljanje izvan snage te održavanje sastanka s proizvođačima, uvoznicima i trgovcima na kojem bi se dogovorio način koji će se riješiti problem prikupljanje ambalažnog otpada, čiji sakupljači nikako ne mogu biti prodavaonice.