Pravilnik, kako se navodi u priopćenju, stvara sve veće teškoće ne samo proizvođačima pića i trgovcima, nego i građanima, posebice onima koji su i dosad ekološki osviješteno odlagali ambalažu u za to predviđene kontejnere.
Alarmantna su i izvješća o nelegalnom uvozu ambalaže iz susjednih zemalja, čije zbrinjavanje moraju platiti hrvatski građani i hrvatski gospodarstvenici.
Najava zagrebačke Čistoće, koja povlači kontejnere za PET ambalažu, i varaždinskog Varkoma, koji zbog sigurnosti uklanja kontejnere za staklo, kod dijela građana izaziva ogorčenje, jer je njihovo ekološki osviješteno ponašanje na silu ograničeno na odlaganje samo ambalažnog otpada od pića i napitaka u trgovinama.
Isto tako zabrinjava neriješen problem zbrinjavanja ostalog ambalažnog otpada - poput boca od ulja, šampona, staklenih boca od kompota, navodi se u priopćenju Eko Ozre.
Zbrinjavanje ambalažnog otpada vrlo je profitabilna djelatnost i mora se organizirati na način da se dio sredstava koji se zaradi u tom procesu izdvaja za socijalno ugrožene dijelove stanovništva, kažu u Eko Ozri.
Naglašavaju kako njihov prijedlog, ali i prijedlog gospodarstvenika, predviđa da se u sustavu zbrinjavanja otpada značajna sredstva izdvajaju za najugroženije kategorije stanovništva.
Troškove zbrinjavanja u njihovom modelu, koji se primjenjuje u 20 zemalja Europske unije, u potpunosti snosi gospodarstvo, koje odgovornim gospodaranjem ambalažnim otpadom želi približiti Hrvatsku standardima Europske unije.
Eko Ozra je kompanija koja se bavi gospodarenjem ambalažnog otpada, a osnovalo ju je 28 vodećih hrvatskih proizvođača pića poput Coca Cole, Jamnice, Lure, Podravke, Vindije, Paga itd.
(Hina) xtp yds