Interes za kupovinu udjela u ESM-u pokazali su njemački RWE, talijanski Enel, češki CEZ i austrijski EVN.
Makedonski mediji pišu da bi vlada mogla objaviti odluku o kupcu ESM-a već u četvrtak, pri čemu će odlučujuću odluku vjerojatno odigrati ponuđena cijena, koja će se po navodima iz vladinih krugova vjerojatno kretati između 100 i 180 milijuna eura.
Bude li sve teklo glatko, ugovor o kupovini mogao bi biti potpisan već u petak, doznaje se u krugovima upoznatim s procesom privatizacije ESM-a.
Europska banka za obnovu i razvoj ima pravo prvokupa 19 posto dionica ESM-a koje će vjerojatno i iskoristiti te bi eventualnom kupcu preostao većinski paket od 71 posto dionica.
Iako je dogovoreno da detalji ponuda neće biti otkriveni, doznaje se da se kupac mora obvezati da će u sljedeće tri godine u ESM uložiti oko 42 milijuna eura i prihvatiti odredbe iz kolektivnog ugovora.
Neposredno uoči početka privatizacije Skopje je podijelilo ESM na tri dijela, na ESM Distribuciju, ESM MEPSO (prijenos) i ESM ELEM (proizvodnja).
ESM Distribucija opskrbljuje električnom energijom oko 700 tisuća klijenata i vlasnik je nekoliko malih hidroelektrana. Privatizacija ESM ELEM-a planirana je nakon izbora zakazanih u 2007.