Za odluku birača odlučujući će biti televizijski dvoboji čelnika lijevog centra Romana Prodija s čelnikom desnog centra Silvijem Berlusconijem.
Oko dvije trećine birača već je odlučilo za koji će pol na političkom spektru glasovati, a 43 posto i to za koju će stranku u pojedinoj koaliciji glasovati. Glasovati se naime može i za pojedine stranke u koaliciji, što će pokazati i omjer snaga unutar pojedine grupacije.
Oko 20 posto birača, uglavnom mladih, još nije odlučilo hoće li uopće izaći na birališta. Na neodlučne su djelovala tri događaja.
Prvo, ostavka ministra zdravlja Francesca Storacea zbog afere špijuniranja političkih protivnika u koju je navodno umiješan. Istraga drži da je Storace za regionalne izbore u Laziju 2005. naručio špijuniranje svojih političkih protivnika, te je uhitila 16 osoba, privatnih detektiva, dva financijska policajca i dva službenika telefonske kompanije Telecom. Zbog te istrage Storace je 10. ožujka podnio ostavku na položaj ministra na koji je bio postavljen nakon što je prošle godine izgubio na izborima položaj guvernera regije Lazio.
Drugi događaj koji će utjecati na neodlučne birače je pokretanje sudskog procesa protiv Berlusconija osumnjičenog za korupciju, odnosno podmićivanje svjedoka, engleskog odvjetnika Davida Millsa, sa 600 tisuća eura za šutnju o crnim fondovima Mediaseta, premijerove kompanije, na računima u bankama na otocima zvanim porezni rajevi.
Treći događaj je svađa između Berlusconija i novinarke tv RAI Lucije Annunziate, koja ga je intervjuirala i postavljala mu neugodna pitanja na što se premijer naljutio i napustio snimanje.
Corriere della Sera, koji se kao list izjasnio u uvodniku svoga glavnog urednika po kojem bi Prodi bio bolji kao predsjednik vlade od Berlusconija koji je razočarao, drži da će ti događaji, kao i rezultati televizijskih dvoboja uvjeriti neodlučne birače.