Broj od 174 politička simbola (svaka stranka mora prijaviti i svoj simbol, koji je onda tiskan na izbornom listiću) je manji od broja predstavljenog za izbore 2001., kada ih je bilo 186, dok ih je 1996. bilo čak 250. Neke stranke će na izbore izići samo u nekim okruzima ili samo za neki od dva doma Parlamenta.
Brojne se stranke predstavljaju samo radi "folklora", jer znaju da neće ući u Parlament, ali se, s obzirom na broj opadanja prijavljenih, čini da Talijanima ipak ponestaje volja za sudjelovanjem u političkim sučeljavanjima.
Dvije koalicije, ona desnog centra s premijerom i premijerskim kandidatom Silvijom Berlusconijem, i ona lijevog centra, s premijerskim kandidatom Romanom Prodijem, osim glavnih stranaka u svome sastavu imaju i brojne satelite, male stranke koje se pojavljuju samo u nekim okruzima. Uz Prodijevu koaliciju vezano je, primjerice, čak 17 stranaka za Senat i 16 stranaka za Zastupnički dom. Jedna od takvih lokalnih stranaka koje se povezuju uz glavnu skupinu stranaka je, primjerice, Liga Veneta, koja se vezala za lijevi centar, jednako kao i umirovljenici ili stranka njemačke manjine (SVP), koja će zasigurno pobijediti u regiji Alto Adige.
Prema posljednjem ispitivanju javnog mišljenja i dalje vodi lijevi centar (oko 51 posto), ali mu se približava desni centar (oko 48 posto).
U javnosti se vode brojne rasprave o završnom tv-dvoboju između Berlusconija i Prodija, a njih obojica javnosti nude velika obećanja. Tako je Berlusconi obećao tisuću eura za svako novorođeno dijete, a Prodi odgovorio obećanjem od 2.500 eura i to ne samo u godini rođenja već svake godine, gotovo do punoljetnosti, ovisno o prihodima obitelji. Umirovljenici, kojih ima više od 10 milijuna, zasigurno će biti važni birači pa im Berlusconi obećava besplatne ulaznice u kazališta, muzeje, besplatne vožnje, sniženja u hotelima i sl., uz povećanje minimalne mirovine na 800 eura. Prodi, koji je uspio uz svoju koaliciju vezati Stranku umirovljenika, odgovara kako već sada imaju puno toga besplatno što im nudi Berlusconi.