Predsjednik Sabora na čelu izaslanstva od ponedjeljka boravi u trodnevnom službenom posjetu Saveznoj Republici Njemačkoj na poziv predsjednika Bundestaga Norberta Lammerta, s kojim će se susresti tijekom poslijepodneva. To je prvi posjet predsjednika Hrvatskog sabora njemačkom parlamentu i prvi susret dvojice parlamentarnih predsjednika dosad.
"Duboko impresioniran viđenim, moram ustvrditi kako su sjećanja na događaje prije 60 godina i danas živi dio europske povijesti" upisao je predsjednik Sabora u Knjigu dojmova Memorijalnog centra.
"Stravični zločini koji su počinjeni ostaju trajnim simbolom ljudske nesnošljivosti i mržnje, vječnim spomenikom tragičnih posljedica fašističke i nacističke ideologije" stoji dalje u poruci.
"Ono što je čovjek postavio kao branu toj ideologiji, kao jamstvo da se nešto slično neće ponoviti univerzalno je načelo i civilizacijska vrijednost suvremenog svijeta - demokratski poredak koji jamči poštovanje, uvažavanje, zaštitu i promociju ljudskog života i prava svakog čovjeka" napisao je predsjednik Sabora.
Spomenik i Memorijalni centar posvećen europskim Židovima ubijenima za vrijeme nacionalsocijalizma otvoren je 10. svibnja 2005. u nazočnosti cjelokupnog njemačkog državnog vrha, gotovo sedamnaest godina nakon prvobitne ideje.
"Spomenik žrtvama holokausta treba podsjećati na najgori od svih nacionalsocijalističkih zločina, uništenje europskih Židova", izjavio je na svečanosti otvorenja tadašnji predsjednik Bundestaga Wolfgang Thierse.
Ukupno 18 milijuna eura vrijedni Spomenik i Memorijalni centar nalaze se u samom središtu grada, nedaleko od Brandenburških vrata i zgrade Reichstaga, na nekadašnjoj "ničijoj zemlji" između Istočnog i Zapadnog Berlina te stotinjak metara od nekadašnjeg podzemnog bunkera u kojem je Adolf Hitler proveo posljednje dana života.
Prvobitnu ideju o gradnji spomenika inicirala je 1988. građanska inicijativa okupljena oko publicistice Lee Rosh. Jedan od skandala vezanih uz nastanak spomenika izbio je kada se doznalo da poseban premaz koji spomenik štiti od grafita proizvodi Degussa, tvrtka čija je podružnica za vrijeme Drugoga svjetskog rata proizvodila otrov Ciklon B koji je služio za ubijanje zarobljenika u nacističkim koncentracijskim logorima.
Gradnju spomenika po nacrtima američkog arhitekta Petera Eisenmana je nakon dugogodišnjih diskusija 1999. odobrio Bundestag. Ispod samog spomenika smješteno je tzv. mjesto informacija na kojem se, između ostalog, nalazi popis s imenima 3,5 milijuna ubijenih Židova koji je ustupilo Memorijalni centar Holokausta Yad Vashem iz Jeruzalemu.