"Činjenica da je na sastanku ministara vanjskih poslova EU u Salzburgu podržan hrvatski prijedlog o CEFTA-i kao prihvatljivom i učinkovitom multilateralnom vanjskotrgovinskom mehanizmu u regiji definitivno pokazuje da je Hrvatska izborila svoje mjesto u europskoj politici i da se njezini prijedlozi ravnopravno prihvaćaju u EU", rekao je predsjednik Hrvatskog sabora Vladimir Šeks na predavanju okupljenim Hrvatima.
"Taj naš prijedlog i njegovo prihvaćanje na sastanku ministara vanjskih poslova smatramo značajnim uspjehom Hrvatske. Potvrđena je europska perspektiva svih zemalja u regiji, ali i individualni pristup na temelju postignuća koje ostvari svaka pojedina zemlja", rekao je Šeks.
Predsjednik Sabora govorio je i o drugim najvažnijim temama iz područja vanjske i unutarnje politike RH.
Spomenuo je da je dosad zatvoren screening u 12 poglavlja pregovora o punopravnom članstvu u EU, istaknuvši kako je osnovni hrvatski cilj voditi kvalitetne pregovore vodeći računa o dobrobiti društva i građana u cjelini.
Govoreći o najvećim uspjesima na gospodarskom planu, Šeks je naveo kako su industrijska proizvodnja i BDP u porastu u odnosu na godinu prije, da je deficit državnog proračuna manji te da će u 2006. godini, prema projekcijama iznositi 3,3 posto BDP-a.
Spomenuo je reformu pravosuđa i rješavanje zaostataka u sudskim predmetima kao najvažnije aktivnosti Vlade za brži gospodarski razvoj, a nakon govora odgovarao je na pitanja nazočnih na predavanju.
Trodnevni službeni posjet Njemačkoj organiziran na poziv predsjednika Bundestaga Norberta Lammerta Šeks nastavlja u utorak. Najvažniji susret drugog dana posjeta bit će onaj s Lammertom tijekom kojega će dvojica predsjednika parlamenata razmijeniti mišljenja o aktualnom trenutku Hrvatske na putu prema punopravnom članstvu u EU, te o bilateralnim temama, s naglaskom na međuparlamentarnu suradnju.
Prije toga će hrvatsko saborsko izaslanstvo posjetiti Memorijalni centar i muzej posvećen ubijenim europskim židovima te razgovarati s predsjednikom i članovima Odbora za Europsku uniju Bundestaga, dok su poslijepodnevnim programom predviđeni razgovori s predstavnicima triju parlamentarnih zastupničkih klubova - Die Linke, CDU/CSU-a i SPD-a (Foruma za jugoistočnu Europu).