"Ne želim polemizirati ni s Vladom ni s Crkvom, no na sastanaku u Ministarstvu pravosuđa potkraj veljače bio sam zetečen kad mi je rečeno da je zgrada u kojoj je FOI predviđena za povrat Katoličkoj crkvi", rekao je dekan Hutinski.
Podsjetio je da je ta bivša zgrada Isusovačkog kolegija nakon ukidanja pavlinskog reda uknjižena u državno vlasništvo u 19. stoljeću. Bila je u vrlo ruševnu stanju, no popravljana je državnim ulaganjima i tu su bili smješteni državni uredi. U početku 1940. zgrada je gruntovno prenesena u vlasništvo Zagrebačke nadbiskupije, poslije je nacionalizirana, a 1962. dodijeljena Višoj ekonomskoj školi, koja je prije 32 godine prerasla u FOI.
Zaposlenici FOI-a do sada su u preuređenje zgrade uložili osam milijuna eura i tek je nedavno iz državnog proračuna odobreno sedam milijuna kuna zajma, a država je platila samo restauriranje štukatura u unutrašnjosti zgrade.
"Ovaj zahtjev Crkve najdrastičniji je slučaj od svih i ugrožava strateške ciljeve u hrvatskom sustavu visokoškolskog obrazovanja, jer je informatika jedna od najizglednijih znanstvenih grana", naglasio je Tihomir Hunjak, prorektor za investicije Sveučilišta u Zagrebu.
Varaždinski župan Radimir Čačić rekao je, pak, kako nije točno da samo Crkva želi izbaciti FOI, već tu Vlada i Crkva idu "ruku pod ruku". Šokantno je, rekao je Čačić, da HDZ želi kupiti glas Crkve na račun FOI- a i poreznih obveznika. "Povrat zgrade neće se dogoditi dok ja djelujem u politici, niti za mandata bilo koje Vlade. U ponedjeljak ću o tome razgovarati s premijerom Ivom Sanaderom i vjerujem da će kao čovjek koji je došao sa sveučilišta imati razumijevanja", rekao je Čačić.
Gradonačelnik Ivan Čehok podsjetio je na svojih nekoliko razgovora s biskupom Markom Culejom u tijeku kojih je molio da Crkva povuče zahtjev za povrat zgrade FOI- a, no bez učinka. Sudionici konferencije smatraju i da bi povrat zgrade, gdje se stotine studenata obrazuje za tražena i moderna zanimanja informatičara, štetno utjecao na visokoškolsko obrazovanje u Varaždinu i Hrvatskoj.