Autori zbornika, objavljenog u povodu Šimundžina 70. rođendana, ugledni su kulturni djelatnici i znanstvenici, među njima 24 sveučilišna profesora i doktora znanosti, četiri (nad)biskupa i šest akademika.
Granice iz naslova knjige s jedne strane upućuju na suodnose između vjere i kulture, društva i Crkve, znanosti i teologije, a s druge na interdisciplinarne studije 34 autora o teološko-filozofskoj, društveno-etičkoj, književnoj, sociološkoj i dijaloškoj tematici.
Zbornik ima 640 stranica i četiri poglavlja. Prvo "U početku bijaše Riječ" govori o teološkim i ekleziološkim temama, drugo je "Granične teme i društveno-etička problematika" s aktualnim filozofskim, crkvenim, sociološkim i religijskim raspravama, treće je "Književna obzorja" o Šimundžinim knjigama i literarnom naslijeđu općenito, a četvrto "Crkva i vrijeme" o Crkvi danas.
Knjigu su po poglavljima predstavili Tomislav Zdenko Tenšek, Ivan Cifrić, Tonko Maroević i Josip Periš.
Mons. Šimundža poštuje svačija prava i slobode, ali se nikada ne odriče kršćanskih zasada i univerzalnih etičkih vrednota, istaknuo je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić u predgovoru zbornika.
Drago Šimundža je svećenik, znanstvenik, publicist, profesor, pisac, kritičar i prevoditelj, a bavi se teološkim, književnim, filozofskim, sociološkim i etičkim pitanjima.
Završio je teološke i filozofske studije te diplomirao francuski i latinski jezik na Filozofskome fakultetu u Zadru. Za svećenika je zaređen 1960. godine. Komparativnu književnost doktorirao je 1975. na Filozofskome fakultetu u Zagrebu.
Više od trideset godina predavao je francuski, latinski, grčki i hrvatski jezik i književnost, povijest filozofije, logiku, psihologiju i sociologiju.
Napisao je desetak teološko-filozofskih knjiga i više od 860 znanstvenih i publicističkih priloga u časopisima, tjednicima i dnevnome tisku.
Posljednja knjiga mu je "Bog u djelima hrvatskih pisaca", u kojoj obrađuje složene promjene u hrvatskoj književnosti i daje uvid u duhovna i društvena zbivanja u hrvatskome društvu i kulturi.
Zbornik je priredio Nediljko Ante Ančić, a objavili su ga Glas koncila i splitska nakladna kuća "Crkva u svijetu".