FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Zagreb: Simpozij "Suvremenost dijaloga"

Autor: ;atod;
ZAGREB, 10. ožujka 2006. (Hina) - U organizaciji Svjetske konferencijeReligije za mir, Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj, Kulturnogcentra pri Veleposlanstvu Republike Irana i zagrebačkoga Filozofskogfakulteta "Družbe Isusove" danas je u Zagrebu počeo dvodnevnimeđunarodni simpozij "Suvremenost dijaloga" na kojemu sudjelujupredstavnici različitih religija te kršćanskih crkava iz zemlje i izinozemstva.
ZAGREB, 10. ožujka 2006. (Hina) - U organizaciji Svjetske konferencije Religije za mir, Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj, Kulturnog centra pri Veleposlanstvu Republike Irana i zagrebačkoga Filozofskog fakulteta "Družbe Isusove" danas je u Zagrebu počeo dvodnevni međunarodni simpozij "Suvremenost dijaloga" na kojemu sudjeluju predstavnici različitih religija te kršćanskih crkava iz zemlje i iz inozemstva.

Otvarajući skup u Islamskome centru, predsjednik Mešihata muftija Ševko Omerbašić izrazio je zadovoljstvo što se on održava, ističući da će pridonijeti jačanju međureligijskog dijaloga triju velikih religija na ovom području - kršćanstva, islama i židovstva te dijaloga s predstavnicima drugih kršćanskih crkava.

Zauzeo se za daljnje njegovanje međureligijskog dijaloga, dodajući da su njegove temeljne vrijednosti približavanje i razumijevanje među religijama, što je nužno za suživot na ovom području.

Ministar kulture i predsjednik Vladine komisije za odnose s vjerskim zajednicama Božo Biškupić među ostalim je istaknuo važnost dijaloga, dodajući da se on nameće kao preduvjet u svim promišljanjima o našoj sadašnjosti i budućnosti.

Dok se mnogobrojni sukobi i krize olako pokušavaju objasniti i opravdati isključivo civilizacijskim ili kulturnim razlikama, više nego ikada potrebno je poticati i promicati druge i drugačije načine razmišljanja i razumijevanja svijeta u kojemu živimo, istaknuo je Biškupić.

Kad je riječ o utjecajima na hrvatsku kulturnu povijest, koja se, kako je rekao, oblikovala u komunikaciji, to jesto dijalogu, ministar Biškupić je istaknuo da se neki utjecaji mogu i vremenski omeđiti, iz čega se izvode neke od osnovnih dinstinktivnih osobina našeg identiteta.

Tema dijaloga nameće se kao središnje pitanje promišljanja budućnosti našega kontinenta i globalne budućnosti u kojoj se suočavamo s mnogim novim izazovima. Naše vrijeme, rekao je, jest vrijeme urbanog razvoja informatičke umreženosti i komunikacija koje otvaraju neograničene mogućnosti, a istodobno donose i mnoge strahove.

Biškupić je govorio i o UNESCO-ovoj Konvenciji o zaštiti i promicanju raznolikosti kulturnih izričaja, koju će Hrvatska uskoro potpisati. Po njegovoj ocjeni, ta konvencija potvrđuje da je upravo kulturna raznolikost ta koja će potaknuti jači razvitak demokracije, snošljivosti, socijalne pravde i uzajamnog poštovanja među narodima i kulturama nužnim za mir i sigurnost na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. "Dijalog i znanje postaju najvažniji resursi jer su najvažniji za razumijevanje, a razumijevanje za toleranciju", rekao je Biškupić.

U izlaganju o temi "Suvremenost dijaloga - religijski pristup" dekan Filozofskog fakulteta "Družbe Isusove" Anto Mišić među ostalim je rekao da je dijalog među religijama neki oblik religioznosti i svojevrsna liturgija, dodajući da međureligijski dijalog nije rezerviran samo za stručnjake.

Istaknuo je da je pozornica dijaloga život sa svojim rizicima i iznenađenjima, a susret među religijama je poput života koji ne želi završiti smrću, u stalnom hodu prema naprijed. Svrha dijaloga nije postići potpuno suglasje ili izbrisati razlike među religijama, nego razumijevanje i ljubav, rekao je.

Predstavnici svih religija snose svoj dio odgovornosti u stvaranju budućnosti u kojoj će ljudska osoba dobiti najvažnije mjesto u ovom svijetu, rekao je Anto Mišić i dodao da je izgradnja boljeg svijeta i kultura dijaloga u kojoj međureligijski dijalog ima važno mjesto.

Simpozij se održava u povodu 15. obljetnice Svjetske konferencije "Religija za mir", a skup su pozdravili i apostolski nuncij Francisco Javier Lozano, biskupi Marko Culej i Vlado Košić, predstavnici kršćanskih crkava u Hrvatskoj, predstavnik Makedonske pravoslavne crkve iz Ohrida Ratomir Grozdanski i drugi.

Skup se nastavlja sutra na Filozofskom fakultetu "Družbe Isusove" na Jordanovcu.

(Hina) xatod ymc

An unhandled error has occurred. Reload 🗙