Do podneva je tečaj jena oslabio 0,6 posto prema dolaru i euru, tako da se dolarom trguje po 118,17 jena, a eurom po 140,9 jena. Razlog njegovu spuštanju jest očekivanje deviznih ulagača da će kamatne stope u Japanu ostati dulje vrijeme blizu nulte stope, dok će ostale središnje banke u svijetu zaoštravati svoju monetarnu politiku.
Rastuća inflacija u Europi ojačala je niz europskih valuta budući se očekuje zaoštravanje monetarne politike u tim zemljama. Tako je švedska kruna uzletjela na najvišu razinu u protekla dva tjedna prema euru, na 9,3856 kruna za euro, a ojačala je i u odnosu na dolar, budući je inflacija mjerena potrošačkim cijenama u veljači ojačala za 0,6 posto.
Norveška kruna poskočila je nakon što je podatak o inflaciji pokazao skok potrošačkih cijena u veljači za jedan posto na godišnjoj razini, zacementiravši očekivanja da će idućega tjedna središnja banka podići kamatne stope. Euro tako stoji 8,0078 norveških kruna.
Stopa rasta cijena u Njemačkoj u istome mjesecu za 2,1 posto bila je umjerena, no izvoz je u siječnju porastao na rekordnih 69,7 milijardi eura. Uzlet gospodarskih aktivnosti u tome najvećem gospodarstvu eurozone podupire očekivanja tržišnih sudionika da će Europska središnja banka nastaviti ove godine postupno podizati kamatne stope, s trenutnih 2,5 posto.
Švicarska središnja banka također je u ciklusu zaoštravanja monetarne politike, te se predviđa da će idućega tjedna podići kamatnu stopu.
Očekivanje nastavka podizanja kamatnih stopa u SAD-u danas je blago ojačalo tečaj dolara prema euru, kojim se trgovalo po 1,192 dolara. Prema švicarskom franku dolar je ojačao 0,3 posto, na 1,3136 franaka. Britanska funta istodobno je pojeftinila 0,13 posto, na 1,7388 dolara.