Do podneva je jen tako poskupio oko jedan posto prema euru, kojim se trguje po 139,75 jena. Poskupio je i 1,2 posto u odnosu na dolar, čija je cijena 117,37 jena.
Japanski guverner Toshihiko Fukui kazao je u četvrtak u parlamentu da će središnja banka održavati ekstremno niske kamatne stope nakon što dovrši svoju politiku preplavljivanja financijskog sustava gotovinom, a zatim će ih početi podizati prema neutralnim razinama.
Analitičari ističu da su tržišni sudionici iskoristili njegove izjave kako bi kupovali jen nakon što su međunarodne valute koje nose više prinose poput novozelandskog dolara i islandske krune pretrpjele veće korekcije. Devizni ulagači se, naime, zadužuju u valutama koje imaju nisku kamatnu stopu, poput jena, kako bi kupovali skuplju imovinu.
"Fukui nije rekao ništa novoga, uglavnom je ponovio ono što tržišta već znaju a nije promijenio niti tajming stvarne promjene smjera monetarne politike. Po meni, riječ je o nervozi tržišnih sudionika, i očito je da je jen omiljena valuta za ulaganje", rekao je Derek Halpenny, ekonomist pri Bank of Tokyo Mitsubishi.
Istodobno, tečaj eura ojačao je 0,2 posto prema dolaru, i stoji 1,1906 dolara. Britanska funta poskupjela je 0,4 posto, na 1,746 dolara.
Od ostalih važnijih zbivanja na deviznim tržištima ističe se spuštanje švedske krune nakon što je tamošnja središnja banka podigla kamatnu stopu za četvrtinu postotnog boda, na dva posto, kako su tržišta i očekivala, no tijek daljnjeg njihovog podizanja ostaje neizvjestan. Dolar tako stoji 7,8934 švedskih kruna, a euro 9,397 kruna.