Novi kulturni pothvat vrijedan 170 milijuna eura izgradit će se u blizini "Cite de la Musiquea", nastalog 1995. godine, i nacionalnog Glazbenog konzervatorija.
Sljedećih dana se očekuje objavljivanje imena arhitekata i stručnjaka za akustiku kojima će taj veliki projekt biti povjeren.
Gradonačelnik Delanoe najavio je također daljnju izgradnju pariške gradske mreže tramvaja, čija će linija T3 voditi izravno do nove koncertne dvorane.
Sljedećeg rujna će svoja vrata publici otvoriti i koncertna dvorana Pleyel (1.920 mjesta), smještena blizu Champs-Elyseesa, koja je zbog renoviranja bila 18 mjeseci zatvorena.
Tijekom 2010. će i simfonijski orkestar Radio Francea dobiti novu koncertnu dvoranu s 1.500 mjesta. S tim trima najsuvremenije opremljenim koncertnim dvoranama Pariz će se, kako pišu francuski dnevnici, napokon i u glazbenoj kulturi naći u ravnopravnom položaju s Londonom, Berlinom ili Tokijom.
Međutim, kompozitor Pierre Boulez ne skriva svoj skepticizam. Potsjećajući da se o projektu za novu koncertnu dvoranu u Parizu govori još od 1982. godine, 80-godišnji glazbenik svjetskog renomea poručuje preko novina: "Stvarnost se ne hrani utopijom".
Boulez, koji si za 85. rođendan priželjkuje novu koncertnu dvoranu, kritično upozorava da se "glazba ne može izvoditi u kazalištima", a da u "Parizu još nema koncertnih dvorana u kojima bi muzika bila dostupna u svim svojim oblicima".