Stupanjem na snagu Ustava Europske unije, nakon što ga ratificiraju sve zemlje članice, prestat će važiti svi postojeći europski ugovori, među kojima i ugovor iz Nice koji predviđa proširenje Unije samo na Bugarsku i Rumunjsku. Za novo proširenje, ukoliko Ustav u međuvremenu ne stupi na snagu morat će se mijenjati postojeći ugovori što je dugotrajan proces, ustvrdio je na znanstvenom skupu o europskom Ustavu jedan od urednika izdanja, akademik Davorin Rudolf.
Govoreći o povijesti ideje o jedinstvenom europskom ustavu Rudolf je kazao da su prve rasprave započele već sredinom 80-tih godina 20. stoljeća, da bi konačan tekst bio jednoglasno prihvaćen u Rimu 29. listopada 2004.
Do danas ga je ratificiralo 14 država, podržale su ga Rumunjska i Bugarska, no njegova sudbina je još uvijek neizvjesna jer su ga na referendumima odbile dvije najstarije članice EU-a Nizozemska i Francuska.
Nakon odbijanja dviju država Unija i dalje vodi rasprave što će se u konačnici dogoditi s Ustavom te novinama koje je uveo, kazao je glavni hrvatski pregovarač s EU-om Vladimir Drobnjak.
Kao tri moguća rješenja Drobnjak je spomenuo nastavak ratifikacije "kao da se ništa nije dogodilo", izradu novog ustavnog teksta ili "spašavanje" pojedinih njegovih dijelova, što se u prvom redu tiče novih institucija koje je uveo.
Kada ustav stupi na snagu, ustanovit će se dužnost predsjednika Vijeća EU-a, čime bi se zamijenio dosadašnji sustav rotirajućeg predsjedništva te ministra vanjskih poslova, koji bi objedinio dužnosti Visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku i povjerenika Europske komisije za vanjske odnose. Uloga predsjednika, koji će predstavljati države članice, zamišljena je kao ravnoteža Europskoj komisiji, izvršnom tijelu, koje je nadnacionalna institucija. Ministar vanjskih poslova predstavljat će Uniju u svijetu, ali će morati provoditi politiku koju dogovore sve države članice.
Prijevod Ustava EU objavljen je prema radnom prijevodu Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija, a uredili su ga znanstvenici iz Zagreba i Splita.