Terry Davis, glavni tajnik VE, upozorio je u povodu Dana žena da je dom opasno mjesto za prevelik broj žena u Europi, a na problem stigme i diskriminacije kojima su izložene žrtve trgovanja ljudi (trafficking) upozorila je Međunarodna organizacija za migracije (IOM) pozivajući na razbijanje društvenih predrasuda.
U priopćenju medijima Rene van den Liden ističe da je, nakon krijumčarenja droge i oružja, trgovina ljudima treća unosna kriminalna djelatnost i broj njezinih žrtava kreće se od 120.000 do pola milijuna ljudi.
"U Europi je trgovina ljudskim bićima ponajprije sinonim za prisilnu prostituciju", ističe van der Linden i navodi da je taj "oblik modernog ropstva nastavak lančanog silovanja, psihološkog terora i stanja žene dovedene u potpunu ovisnost lišene osobnog i civilnog identiteta.
"Prisilna prostitucija je zločin i oštro kršenje ljudskih prava", piše van der Linden te poziva države da pristupe Konvenciji Vijeća Europe o suzbijanju trgovanja ljudima koja nudi zakonska sredstva za progon krijumčara, bolju zaštitu žrtava i njihovih prava i borbu protiv traffickinga.
Otkako je otvorena 16. svibnja 2005., Konvenciji je pristupilo samo 25 od 35 zemalja članica, a prvoga dana potpisala ju je i Hrvatska, ali je ratificirala dosad nije nijedna država.
U priopćenju glavnog tajnika VE Terryja Davisa ističe se da je "svaka četvrta žena u Europi žrtva tjelesnog nasilja, a svaka deseta bit će jednom u životu i žrtva seksualnog nasilja".
Davis poziva na mjere sprečavanja rodno motiviranog nasilja u europskim društvima te navodi da je VE stvorilo tijelo zaduženo procjenjivati, sprečavati i osmišljavati mjere borbe protiv nasilja prema ženama, uključujući i nasilje u domu.
Zamjenik generalnog direktora IOM-a Ndioro Ndiaye poručio je medijima da je u svijetu danas "ojačala svijest o problemu trgovanja ljudima", ali su "prečesto, žene i djevojke prodavane radi seksualne eksploatacije dvaput žrtve, zbog stigme koja prati prostituciju".
U Južnoj Africi bivše seksualne robinje iz siromašnih ruralnih područja bivaju odbačene po povratku u obitelj te nemaju druge do vratiti se u grad i baviti prostitucijom, piše IOM i navodi da je stigma snažno prisutna u istočnoj Europi također kao i u Središnjoj Aziji.
"Razbijanjem stigme i ohrabrivanjem žrtava da istupe i progovore o vlastitu iskustvu, mnogo će uspješniji biti svjetski napori za suzbijanje trgovanja ljudima, napose žena i djevojaka za seksualnu eksploataciju. No to je moguće jedino borbom protiv neznanja i predrasuda javnosti te rješavanjem uzroka zbog kojih žene postaju žrtve trgovine", poručio je Ndiaye.