U tom dokumentu, prvom koji govori o tom problemu u Francuskoj, AI podsjeća da je gotovo svaka deseta žena u Francuskoj žrtva nasilja, ocjenjujući to jednim od "najvećih skandala u području ljudskih prava".
Amnesty tvrdi da je taj problem "odgovornost države", kritizirajući "stidljivost" pravosuđa. U izvješću se izražava žaljenje zbog "slabog poznavanja prava žrtava" i nedostatka "stvarne prevencije" i odgovarajućeg ustroja policijskih, socijalnih i liječničkih službi te pravosudnih organa.
Također ističe "pakao" kroz koji prolaze žrtve nasilja u braku koje, nakon što se se usudile "prekinuti šutnju", postaju predmetom "ekonomske odmazde" svojeg supružnika.
"Sve dok država takvo nasilje ne počne uzimati za ozbiljno i ne prizna ga kao stvarnu prijetnju cijelom društvu, ono neće prestati", naglasila je autorica izvješća Prune de Montvalon.
Amnesty u izvješću govori i o nasilju kojem su izvrgnute žene "žrtve trgovine u cilju prostituiranja", koje najčešće potječu iz zemalja istočne Europe, s Balkana, iz sjeverne ili podsaharske Afrike ili iz Azije, a u Francuskoj ih je, procjenjuje AI, oko 14 tisuća.