Istraga Vijeća Europe pokrenuta je kako bi se utvrdilo jesu li zemlje članice ispunile svoje obveze koje proizlaze iz te konvencije.
Prema glavnom tajniku Vijeća Europe Terryju Davisu, odgovore do isteka roka u utorak u ponoć nisu poslale Belgija, Bosna i Hercegovina, Gruzija, Italija i San Marino, premda je Rim poručio da njegov odgovor samo što nije stigao.
Davis je spomenute zemlje upozorio da su time prekršile Europsku konvenciju o ljudskim pravima i pozvao ih da propust "hitno" isprave.
Rezultati analize odgovora na upitnike bit će objavljeni za nekoliko dana.
Njemačka i irska vlada već su objavile da njihovi dužnosnici u aferi nisu sudjelovali niti su za nju znali, Rumunjska je ponovno zanijekala postojanje tajnih zatvora na svojem teritoriju, a Slovačka prelete CIA-inih zrakoplova.
Afera o tajnom CIA-inom djelovanju o Europi izbila je u studenome prošle godine kada je Washington Post objavio da je CIA u tajnim zatvorima u istočnoeuropskim zemljama ispitivala osumnjičenike za terorizam. Optužbe je nakon toga ponovio Human Rights Watch, dodajući da se osumnjičenike u tim zatvorima vjerojatno mučilo.
Washington optužbe o tajnim zatvorima u Europi nije ni potvrdio niti opovrgnuo, ali je odlučno odbacio da pribjegava mučenju ili odobrava takve metode.
Istraga glavnog tajnika Vijeća Europe odvija se paralelno s drugom istragom Vijeća Europe za koju je zadužen švicarski senator Dick Marty, a aferu proučava i poseban odbor Europskog parlamenta.
Marty je u preliminarnom izvješću krajem siječnja ustvrdio kako je malo vjerojatno da europske zemlje nisu ništa znale o tajnom prebacivanju više od stotinu osoba preko Europe, ali i priznao da formalnih i nepobitnih dokaza o postojanju tajnih zatvora još nema.