Nekoliko agenata FBI-a razgovaralo je s desecima zaposlenika u obavještajnim službama CIA, Agenciji za nacionalnu sigurnost (NSA) i drugima kako bi istražili mogućnost curenja informacija na temelju kojih su objavljena medijska izvješća o tajnim CIA-nim zatvorima u istočnoj Europi i programu špijunaže Amerikanaca koje provodi NSA bez sudskog naloga, piše Washington Post.
Brojni zaposlenici u CIA-i, FBI-u i ministarstvu pravosuđa dobili su pisma ministarstva pravosuđa koja im zabranjuju razgovore o tom programu NSA, pa čak i o pitanjima koja nisu tajna, piše Washington Post pozivajući se na neimenovane obavještajne i policijske dužnosnike.
Agenti FBI-a kontaktirali su i novinare lista Sacramento Bee zbog članaka o jednom terorističkom slučaju koji su se temeljili na tajnim sudskim dokumentima, navodi Washington Post.
Organizacije za zaštitu medijskih sloboda, odvjetnici i urednici rekli su za Washington Post kako najnoviji slučajevi predstavljaju možda najveću kampanju protiv odavana informacija u SAD-u od vremena predsjednika Richarda Nixona te da su pogoršali već ionako napete odnose između Bijele kuće i američkih medija.
Direktor CIA-e Porter Goss upozorio je svoje zaposlenike da ne kontaktiraju s novinarima i rekao kako se nada da će novinari biti pozvani pred veliku porotu kako bi ih se prisililo da otkriju tko odaje informacije, prenosi Washington Post.
Senator Pat Roberts, predsjednik Obavještajnog odbora Senata, izjavio je prošloga mjeseca kako razmatra donošenje zakona koji bi kriminalizirao odavanje informacija šireg opsega nego sadašnji.