Obnova statusa tajnosti za više od 50.000 stranica koje su ranije učinjene javnim počela je 1999. kada su Središnja obavještajna agencija (CIA) i pet drugih obavještajnih agencija prigovorile na, kako se njima činilo, naglo objavljivanje osjetljivih informacija nakon zapovijedi iz 1995. o skidanju oznake povjerljivosti koju je potpisao predsjednik Bill Clinton, piše Times.
Taj tajni program ubrzan je nakon što je na vlast došla administracija Georgea W. Busha i posebice nakon terorističkih napada na SAD 11. rujna 2001., piše list.
Javnost to nije niti zapazila sve do prosinca prošle godine kada je povjesničar Matthew Aid opazio da su desetine dokumenata koje je on ranije kopirao povučeni s polica Arhiva dostupnih javnosti, navodi Times.
Osam dokumenata, sada ponovno izvan dometa javnosti, već je objavljeno u povijesnoj seriji State Departmenta o vanjskopolitičkim odnosima Sjedinjenih Država.
Prema postojećim uputama dokumenti američke vlade trebaju izgubiti oznaku tajnosti nakon 25 godina ukoliko ne postoji poseban razlog da ih se zadrži tajnim.
Povjesničari kažu da se tim tajnim programom uklanjaju dokumenti koji ne mogu nanijeti štetu nacionalnoj sigurnosti.
Oni smatraju da je Bushova administracija pojačala označavanje dokumenata tajnim i obeshrabrila objavljivanje nekih materijala prema zakonu o slobodi informacija, navodi Times.