Euro je tako ojačao 1,4 posto prema dolaru, dosegnuvši 1,204 dolara, najvišu razinu u proteklih mjesec dana. Njegov tečaj u odnosu na švicarski franak od 1,5643 franka, kretao se blizu najviše razine iz travnja 2004., a tjedan je završio na 1,5618 franka.
ECB je na zasjedanju u četvrtak podignuo kamatnu stopu za refinanciranje s 2,25 na 2,5 posto. Povisio je i procjenu gospodarskog rasta i inflacije u eurozoni u 2006. i 2007., signaliziravši daljnje zaoštravanje monetarne politike. Banka očekuje stopu rasta u 2006. od 2,1 posto, te 2,0 posto u 2007, nasuprot ranijoj procjeni od 1,9 posto u obje godine. Također, u obje godine očekuje prosječnu inflaciju od 2,2 posto, prema ranije prognoziranih 2,1 posto u 2006. i 2,0 posto u 2007.
Analitičari sada očekuju da ECB do kraja godine podigne stopu za refinanciranje do 3,0, a možda čak i do 3,25 posto. To bi, predviđaju, moglo potaknuti umjereno jačanje eura u kratkom i srednjem roku, no sadašnji raspon trgovanja dolarom prema euru će se nastaviti. Jedinstvena europska valuta od prosinca je "zapela" u rasponu od 1,18 i 1,23 dolara.
"U krajnjoj liniji, kamatne stope u SAD-u idu prema 5,0 posto, a u eurozoni su 2,5 posto. Kamatni jaz će ograničiti bilo kakav stvarni rast eura zasad", ustvrdio je Mike Malpede, valutni analitičari Refcoa.
Podršku euru pružali su i najnoviji pokazatelji iz eurozone, pri čemu je podatak o proizvođačkim cijenama pokazao veći od očekivanog rast u siječnju, odnosno za 1,2 posto, dok je njemačka vlada izvijestila o 2,7-postotnom rastu prometa u maloprodaji, više nego što se očekivalo. Objavljen je i podatak o najbržem rastu aktivnosti u europskom uslužnom sektoru od rujna 2000. Indeks nabave menadžera u veljači je porastao na 58,2 bodova, premašivši očekivanja ekonomista, te 57 bodova koliko je iznosio u mjesecu ranije.
Slabiji podatak o poslovnim aktivnostima na američkom Srednjem Zapadu, pad povjerenja američkih potrošača i podatak o padu prodaje postojećih kuća pritiskali su protekloga tjedna tečaj američke valute. To je, naime, potpirili su špekulacije da američka središnja banka Fed možda nema dovoljno prostora za podizanje kamatnih stopa. "Veliki pritisak predstavljaju slabiji američki gospodarski pokazatelji, koji djeluju u smjeru slabljenja tečaja dolara", kazao je Daragh Maher, valutni strateg u Calyonu.
Tečaj dolara tako je oslabio na tjednoj razini 0,6 posto prema britanskoj funti, koja stoji 1,754 dolara. Spustio se i 1,6 posto u odnosu na švicarski franak, pa stoji 1,2975 franka.
S druge strane, jačanju japanske valute pomogle su najnovije špekulacije da bi Kina uskoro mogla dopustiti veće jačanje juana u odnosu na prošlogodišnju korekciju, što je potaknulo nove kupovine jena. Nadalje, japanski gospodarski pokazatelji upućuju na oživljavanje aktivnosti u tom drugom po veličini svjetskom gospodarstvu. Tako je stopa inflacije mjerena potrošačkim cijenama porasla u siječnju za 0,5 posto na godišnjoj razini, što je njezin najveći skok u zadnjih otprilike osam godina te iznad tržišnih očekivanja. Očekuje se da će Bank of Japan uskoro zaoštriti svoju ultra-popustljivu monetarnu politiku, možda već i idućega tjedna. Tečaj jena poskočio je 0,4 posto prema dolaru, na 116,4 jena za dolar.