Po njegovim riječima od 1998., kada je HCR počeo raditi, u Hrvatskoj nisu stradali ljudi na razminiranim i pretraženim prostorima.
"Afera lažnog razminiranja" naslov je teksta u najnovijem broju "Globusa" u kojem je, kako se navodi, skupina "Mungosovih" pirotehničara ekskluzivno za taj tjednik odlučila iznijeti na vidjelo godinama tajenu istinu o tome zašto su područja koja se deklariraju kao očišćena od eksplozivnih sredstava i dalje smrtnonosna.
Načelnik Odjela za nadzor Tomislav Ban kazao je za Hinu kako je HCR stručnim nadzorom radova 2005. u slučaju 22 projekta razminiranja, od ukupno 329, izvođačima radova, zbog nekvalitetno obavljenih radova, na ponovno razminiranje vratio 168.402 četvorna metra prostora. Po podatcima HCR-a, "u jednom projektu izvođačima radova na ponovno razminiranje vraćeno je 29.435 četvornih metara prostora, koji je razminiran ručno". Ponovno razminiranje, kad su radovi bili u tijeku, po Banovim riječima, nadzornici HCR-a naložili su kad strojevi za razminiranje nisu postigli srednju dubinu obradbe tla u skladu s projektom i kad su na razminiranim prostorima stručnim nadzorom pronađene mine, dijelovi mina, neeksplodirana ubojna sredstva i njihovi dijelovi.
Ban je iznio i podatke o razminiranju na otoku Visu, koji je obavila tvrtka "Mungos". Predočio je "izvješće tvrtke AKD 'Mungos' od 1. veljače ove godine, u kojem je navedeno da je radni učinak pirotehničara tog dana iznosio od 80 do 150 četvornih metara, s tim da je izvješće o učinku potpisao svaki pirotehničar koji je obavljao radove". "Mungos" je, dodao je Ban, "za Vis planirao 40 pirotehničara, što je naveo u ponudi i izvedbenom planu, te da će posao završiti do 28. veljače, odnosno za 48 radnih dana". Zbog lošeg vremena na kontinentu (snijega i niskih temperatura), gdje je ta tvrtka radila, na Vis su poslali još 15 pirotehničara, tražeći suglasnost HCR-a, koju su dobili, što je dokumentirano, pa su posao završili prije nego je planirano ne zbog utrke za kvadratima ili lažnim razminiranjem", rekao je Ban.
Stručnim nadzorom obavljenih poslova razminiranja ili završnim nadzorom HCR je samo 2005. tvrtkama za razminiranje na ponovno razminiranje od ukupno 266 radilišta vratio pet s ukupno 967.692 četvorna metra prostora jer su pronađeni minsko-eksplozivna ili neeksplodirana ubojna sredstva ili opasni dijelovi tih sredstava", naveo je Ban.
Ravnatelj HCR-a Jungwirth izvijestio je da su "tvrtke kojima su radilišta vraćena zbog nekvalitetnih radova ponovno razminiranje morale obaviti o svom trošku", da "im taj posao nije plaćen, pa su neke zapale u poslovne teškoće, a neke više i ne rade". "Tvrtkama je u interesu da posao obave na vrijeme i kvalitetno, jer kad im se vrate radilišta, imaju dodatne troškove i gubitke", naglasio je Jungwirth.
Zaključio je da su stručnjaci za razminiranje iz cijelog svijeta na nedavnu skupu u Benkovcu ocijenili da je nadzor humanitarnog razminiranja u Hrvatskoj vrlo strog u usporedbi s njihovim zemljama". U ime HCR-a smatra neutemeljenima i netočnima informacije "o lažiranju, odnosno uveličavanju razminiranih kvadrata" te da "HCR ne zna za slučajeve zastrašivanja radnika ili mobbinga".