FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Udruženje radnika "Borovo" najavilo prosvjed

Autor: ;zdra;
VUKOVAR, 2. ožujka 2006. (Hina) - Udruženje radnika "Borovo", koje usporu za priznanje statusa iz radnog odnosa zastupa oko 4500negdašnjih radnika vukovarskog proizvođača obuće "Borova", najavilo jeza 9. ožujka prosvjed pred tvornicom u gradskoj četvrti Borovunaselju.
VUKOVAR, 2. ožujka 2006. (Hina) - Udruženje radnika "Borovo", koje u sporu za priznanje statusa iz radnog odnosa zastupa oko 4500 negdašnjih radnika vukovarskog proizvođača obuće "Borova", najavilo je za 9. ožujka prosvjed pred tvornicom u gradskoj četvrti Borovu naselju.

Govoreći o razlozima prosvjeda, predsjednik Udruženja Mirko Grahorac podsjetio je na današnjoj konferenciji za novinare da još od 2000. pokušavaju "preko državnih tijela riješiti status radnika 'Borova' koji su 3. prosinca 1991. dobili kolektivni otkaz", čime su im, kako je rekao, "uskraćena prava na rad i iz radnog odnosa".

Pozivajući se na Zakon o radu i Sporazum Vlade i Stožera za obranu prava radnika "Borova" koji se prije nekoliko godina uspio izboriti za prava iz radnog odnosa za 1746 negdašnjih radnika "Borova" hrvatske nacionalnosti, Grahorac je pozvao Vladu da ista prava omogući i za preostalih oko 4500 negdašnjih radnika te tvornice.

Po njegovim riječima "nije jasno zašto se nije počeo provoditi prošle godine postignut dogovor predsjednika Udruženja i članova posebnog Vladina povjerenstva o priznanju radno-pravnog statusa za prvu skupinu od 2119 radnika 'Borova'".

"I dalje tražimo priznanje radnog staža i ukidanje odluke o otkazima te isplatu otpremnina od 1500 kuna odnosno 1000 kuna po godini radnog staža za radnike koji su radili u 'Borovu' u vrijeme tzv. krajine", rekao je Grahorac. Dodao je kako su u prvoj skupini od 2119 radnika oni kojima je poduzeće 1991. dalo otkaz jer se nisu na vrijeme prijavili Upravi "Borova" u progonstvu. "Pitam tu Upravu tko je 3. prosinca 1991. mogao izići ili ući u Vukovar. Ljudi nisu znali gdje im je glava, a kamoli se javiti Upravi u progonstvu", zaključio je Grahorac.

Podsjetio je kako se radne knjižice te skupine radnika još nalaze u "Borovu" zbog čega već godinama nemaju pravo na zdravstveno osiguranje i socijalna prava.

Osim tih na popisu negdašnjih radnika "Borova" koje zastupa Udruženje nalazi se i oko 2000 radnika koji su u međuvremenu otišli u mirovinu te oko 400 radnika koji su zbog stečaja poslovnih jedinica Borova u kojima su radili završili na Zavodu za zapošljavanje, objasnio je tajnik Udruženja Savo Davidović.

Dodao je kako je od oko 4500 negdašnjih radnika oko 1000 nesrba. Stoga nije istina da smo mi nekakva srpska udruga, kako nas neki prozivaju, a zauzimali smo se i zauzimat ćemo se za prava svih radnika "Borova" bez obzira na nacionalnost, poručio je Davidović.

Konferenciji za novinare nazočio je i pravni zastupnik Udruženja radnika "Borova" vukovarski odvjetnik Petar Miletić.

(Hina) xzdra ydd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙