FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SAD navodi određeni napredak u borbi protiv droge u Afganistanu i Kolumbiji

Autor: ;slek;
WASHINGTON, 1. ožujka 2006. (Hina) - Afganistan i Kolumbija ostvarilisu određeni napredak u borbi protiv droge, ali i dalje ostaju ključnisvjetski izvori ilegalnih narkotika, izvijestio je u srijedu američkiState Department.
WASHINGTON, 1. ožujka 2006. (Hina) - Afganistan i Kolumbija ostvarili su određeni napredak u borbi protiv droge, ali i dalje ostaju ključni svjetski izvori ilegalnih narkotika, izvijestio je u srijedu američki State Department.

Područje na kojem se uzgaja mak za proizvodnju opijuma smanjeno je u Afganistanu za 48 posto u 2005., navelo je izvješće. Ipak, stvarna proizvodnja opijuma iz kojega se dobija heroin smanjena je zahvaljujući pogodnom vremenu samo za 10 posto u odnosu na 2004., a trgovina njime iznosi trećinu bruto domaćeg proizvoda Afganistana.

"Zbog ograničenog dosega afganistanske policije, endemske korupcije i slabog pravosudnog sustava, afganistanska vlada nije uspjela provesti potpunu zabranu uzgoja opijuma", kaže izvješće koje navodi da je Afganistan najveći svjetski proizvođač opijuma, s preko 90 posto udjela u svjetskoj proizvodnji.

U godišnjem izvješću od 930 stranica pod nazivom "Strategija međunarodne kontrole narkotika" State Department govori o ilegalnoj proizvodnji i trgovini drogama te pranju novca i financijskom kriminalu u 2005. u svim zemljama svijeta.

Izvješće je dalo dosta optimističnu ocjenu stanja u Kolumbiji koja je izvor preko 90 posto kokaina koji ulazi u Sjedinjene Države i vodi u svijetu u uzgoju koke iz koje se dobija kokain.

U 2005. Kolumbija je uništila rekordnih 170.000 hektara koke koja bi da je ubrana dala 150 tona kokaina vrijednog u ilegalnoj prodaji 15 milijardi dolara.

Izvješće, međutim, navodi kako je unatoč rekordnom iskorjenjivanju koke koje su pomogle Sjedinjene Države kolumbijska vlada utvrdila kako su trgovci drogom pokrenuli kampanju novog sađenja kojim su skoro nadoknadili uništeni urod koke.

Izvješće navodi kako je Mijanmar, drugi po veličini svjetski proizvođač opijuma, u 2005. proizveo oko 380 metričkih tona opijuma.

State Department hvali Laos zbog njegovog uspjeha u smanjivanju uzgoja maka koji je doveo do toga da zemlja više nije značajniji proizvođač opijuma.

Izvješće kaže kako je uzgoj koke u Peruu u porastu unatoč naporima vlade na uništavanju zasada jer su seljaci privučeni visokim cijenama lišća koke.

U Boliviji je uzgoj porastao ukupno 8 posto u 2005. što je već četvrta godina za redom u kojoj se bilježi rast.

(Hina) xsl ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙