Izvješće spominje kako je u 2005. hrvatska policija u zajedničkoj operaciji "Put" s makedonskom, slovenskom i srbijanskom policijom prekinula krijumčarski lanac pri čemu je zaplijenjeno 1,3 kilograma heroina i uhićeno dvanaest osoba.
U drugoj operaciji hrvatska policija je u suradnji s austrijskom uhitila jednog Albanca upletenog u krijumčarenje droge u Hrvatskoj.
Hrvatska nije proizvođač droga, ali leži na "balkanskoj ruti" kojom se krijumčare droge, posebice heroin, u zapadnu Europu što izaziva zabrinutost da je krijumčari nastoje iskoristiti kao tranzitnu zemlju za svoje operacije, kaže godišnje izvješće State Departmenta "Strategija međunarodne kontrole narkotika", u kojem se govori o globalnoj borbi protiv ilegalne proizvodnje i trgovine drogama u 2005.
Hrvatske vlasti procjenjuju kako se preko Balkana iz azijskih izvora krijumčari od 70 do 80 posto heroina namijenjenog zapadnoj Europi.
"Mada se ne smatra glavnim putom, policijske zapljene ukazuju da krijumčari nastavljaju pokušavati iskoristiti Hrvatsku kao tranzitnu točku za druge droge, uključujući kokain i droge na bazi kanabisa", navodi se u izvješću koje dodaje da dugačka hrvatska granica predstavlja privlačnu metu za krijumčarske bande.
Hrvatska policija i carina nastavile su koordinirati napore protiv krijumčarenja narkoticima na ciljanim graničnim prijelazima, mada uz 189 legalnih prijelaza "razina koordinacije nije bila dosljedna", kaže State Department.
Zapljena heroina (114 kilograma u 2004., a 25 kilograma u 2005.), hašiša (53 kilograma u 2004., a 6 kilograma u 2005.) i marihuane (967 kilograma 2004., a 428 kilograma 2005.) izrazito je opala u prvih deset mjeseci 2005. u usporedbi s istim razdobljem 2004., navodi izvješće. Zapljena kokaina je jako porasla sa 7 kilograma u 2004. na 17,6 kilograma 2005.
Hrvatska policija izvješćuje da se osim proizvodnje kanabisa malih razmjera sva droga za domaću uporabu ilegalno uvozi u Hrvatsku. Ipak, hrvatske vlasti smatraju da će imajući na umu postojanje laboratorija za proizvodnju ecstasya u BiH neizbježno i u Hrvatskoj biti otkriveni takvi laboratoriji za proizvodnju malih razmjera, kaže izvješće.
Navodeći što Hrvatska poduzima u borbi protiv droge State Department kaže kako je Hrvatska 2005. usvojila Nacionalnu strategiju za sprječavanje zloporabe droga od 2006.-2012. kako bi svoje napore uskladila s politikom EU-a. U postupku su također izmjene kaznenog zakonika kojim se pojednostavljuje konfiskacija sredstava organiziranog kriminala i pooštravaju kazne za korupciju.
Izvješće navodi kako američke policijske agencije pomažu obuku hrvatskih policajaca kako bi poboljšali svoju sposobnost za borbu protiv organiziranog kriminala i trgovine drogama. Hrvatska policija redovito sudjeluje u programima obuke na Međunarodnoj policijskoj akademiji u Budimpešti koju financira SAD te potom na nastavku obuke u Roswellu u New Mexicu.
U izvješću State Departmenta Hrvatska nije navedena na popisu zemalja u kojima se provodi značajnije pranje novca zarađenog kriminalnim aktivnostima.